Taka piana powstaje nie tylko przy smażeniu panierowanego kurczaka, a w przypadku każdego panierowanego mięsa, nawet ryby. W czym tkwi tajemnica jasnej piany na patelni?

Jak to się dzieje?

Pienienie spowodowane jest degradacją lub zanieczyszczeniem oleju, co często jest wynikiem smażenia na oleju w zbyt wysokiej temperaturze, nadużywania oleju lub smażenia na złej jakości oleju zawierającym zanieczyszczenia.

Pienienie oleju może być spowodowane którymkolwiek z tych czynników i często jest połączeniem więcej niż jednego problemu. Podczas smażenia na oleju prawdopodobne jest spienienie.

Wilgoć w żywności jest podgrzewana po umieszczeniu jej w oleju do smażenia, a powstająca para w naturalny sposób unosi się na powierzchnię. To właśnie ten efekt powoduje charakterystyczny bulgot smażonego jedzenia.

Inne opinie znalezione na forach internetowych

Spienianie jest spowodowane dwiema współdziałającymi reakcjami - lecytyną z ciasta (zawierającego całe jajko) migrującą do oleju podczas smażenia oraz energicznym bulgotaniem oleju w wyniku odparowania wilgoci zawartej w potrawie.

Jeśli usmażysz kawałek ziemniaka na oleju, olej również energicznie bąbelkuje, ale bąbelki pękają, gdy dotrą do powierzchni. Lecytyna, znajdująca się tylko w żółtku jajka w panierce, a nie w białku, służy do krótkotrwałej stabilizacji bąbelków pary wodnej, chociaż po zakończeniu smażenia rozpadną się.

Wszystkie oleje roślinne zawierają naturalnie pewną ilość lecytyny. Lecytyna pomaga zapobiegać rozpryskiwaniu się podczas smażenia, ale potrzeba jej bardzo niewiele. Nie smażę na głębokim tłuszczu, ale wyobrażam sobie, że jeśli ktoś usmaży coś, co zawiera wodę w czystym oleju mineralnym (nie żeby był jadalny), to bardzo się rozpryśnie.

YT

Następnym razem, gdybyś użyła samego białka jaja, nie zobaczyłabyś, że się pieni. Jeśli zaoszczędzisz i odcedzisz olej do smażenia, nadal będzie miał wystarczająco dużo lecytyny z ciasta, aby ponownie się spienić.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Życzenia z okazji dnia kobiet złożone przez księży wywołały w sieci prawdziwą burzę. Reakcja była błyskawiczna

Zerknij tutaj: Wyszło na jaw, w jaki sposób Maria Kaczyńska oceniła pierwszego męża córki. Padły mocne słowa