Jak podaje portal Super Express, Główny Urząd Statystyczny wskazał, że w lutym tego roku inflacja konsumencka w naszym kraju wyniosła 8,5%. Warto zatem zaznaczyć, że jest to spadek o 0,3% w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Inflacja w dół tylko na chwilę?

Co więcej, według doniesień Głównego Urzędu Statystycznego, w styczniu zaobserwowano także wzrost średniego wynagrodzenia brutto o 9,5%. Czy takie zmiany wpłyną na waloryzację rent i emerytur?

Jak zaznaczył specjalista banku Pekao, Kamil Łuczkowski, taka sytuacja związana jest z wprowadzeniem przez rząd Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, która spowodowała obniżenie podatku VAT na produkty spożywcze, a także na paliwo oraz energię.

Ile zyskają emeryci i renciści?

Specjalista zaznaczył jednak, że już w przyszłym miesiącu inflacja znów może poszybować do góry i przekroczyć 10%, a powodem tego jest trwająca w Ukrainie wojna.

Dziennikarze portalu Super Express postanowili zatem sprawdzić, ile faktycznie wyniesie tegoroczna waloryzacja rent i emerytur w związku z najnowszymi zmianami inflacji. Zgodnie z wyliczeniami, świadczeniobiorcy otrzymujący obecnie 1338,44 zł emerytury, po waloryzacji zyskają 139,19 zł. Natomiast osoby, które obecnie pobierają 2600 zł świadczenia, mogą liczyć na wypłaty w wysokości 2870,40 zł.