Jak podaje portal "Goniec", szef resortu edukacji Przemysław Czarnek zamierza podjąć wszelkie niezbędne działania, aby uczniowie mieli obowiązek uczestnictwa w lekcjach religii lub etyki. Mówił o tym w audycji "W otwarte karty" w radiowej Jedynce.

Obowiązkowe lekcje religii?

Minister Edukacji i Nauki przyznał, że nie może mieć nadal miejsca sytuacja, w której uczniowie nie biorą udziału albo w lekcjach religii lub etyki. W jego opinii to w sposób znaczny ogranicza to wypełnianie przez szkoły funkcji wychowawczej. Jednocześnie Przemysław Czarnek zapewnił, że nie będzie obowiązku uczestnictwa w lekcjach religii dla wszystkich uczniów.

"Jeśli ktoś nie chce chodzić na religię, będzie chodził na etykę" - podkreślił z całą stanowczością szef resortu edukacji. Przepisy w tym zakresie mają powstać w ciągu najbliższych kilku tygodni, choć ich wejście w życie może potrwać. Wszystko przez niewystarczającą liczbę nauczycieli etyki.

W całej Polsce brakuje nawet kilkunastu tysięcy nauczycieli etyki. Stąd decyzja ministra Czarnka o zleceniu kilku uczelniom na terenie kraju przygotowanie studiów podyplomowych na kierunku etyka. To nie koniec zmian, jakie wprowadza Przemysław Czarnek.

Przemysław Czarnek/ YouTube @TVP Info
Przemysław Czarnek/ YouTube @TVP Info
Przemysław Czarnek/YouTube @TVP Info

Wolność wyrażania poglądów

Przed dwoma dniami została przyjęta nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym, której przepisy wprowadzają tzw. pakiet wolności akademickiej. Ma on zapewnić wykładowcom brak odpowiedzialności dyscyplinarnej, kiedy zdecydują się oni wyrazić swoje zdanie w kwestiach religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych.

Nowelizacja zachwalana przez ministra edukacji nie wszędzie została przyjęta entuzjastycznie. Przemysław Czarnek stoi jednak na stanowisku, że nowelizacja budzi sprzeciw jedynie tam, gdzie chce się wypchnąć z uczelni osoby o "konserwatywnym światopoglądzie".

Przemysław Czarnek/Youtube @Telewizja Republika
Przemysław Czarnek/Youtube @Telewizja Republika
Przemysław Czarnek/ YouTube @Telewizja Republika

Co sądzicie o proponowanych zmianach?

To też może cię zainteresować: Agnieszka Włodarczyk powitała na świecie swoje pierwsze dziecko. Aktorka zdradziła, jakie imię wybrała dla swojej pociechy. Fani przesyłają gratulacje

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Szykuje się wielomilionowa afera związana z ojcem Rydzykiem? Jeden z duchownych ujawnia, że ma dowody, które mogą wstrząsnąć polskim Kościołem

O tym się mówi: Pewna grupa emerytów będzie mieć przywileje? Nadchodzą poważne zmiany. O co chodzi