Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowiło, iż funkcjonariusze SOP, straży granicznej, policji, oraz strażacy zawodowi mogliby mieć dodane do stażu emerytalnego także tak zwany okresy pracy cywilnej.

Jakie zmiany zwiększą sumy na kontach emerytowanych mundurowych?

Zmiany te miałyby obejmować funkcjonariuszy, którzy zostali przyjęci do służby pierwszy raz po 1 stycznia 1999 r., ale przed 1 października 2003 r. Planowane zmiany w przepisach miałyby się stać realizacją porozumienia z 8 listopada 2018 r. między szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a grupą społeczną, którą reprezentują przedstawiciele związków zawodowych łączących mundurowych podlegających MSWiA.

Mundurowi owych służb w chwili podjęcia decyzji, że chcą przejść na emeryturę będą mogli dokonać wyboru między dwiema opcjami. Pierwsza z nich to dodanie przez zainteresowanych funkcjonariuszy do świadczenia emerytalnego tak zwanej mundurowej pracy cywilnej, co umożliwi otrzymywanie jedynie emerytury mundurowej.

Drugą z proponowanych możliwości jest rezygnacja z doliczenia do emerytalnego świadczenia pracy cywilnej z jednoczesnym zachowaniem prawa do obydwu emerytur — świadczenia emerytalnego dla mundurowych i emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych — za pracę cywilną, po osiągnięciu wieku uprawniającego do pobierania świadczenia emerytalnego - 60/65 lat.

Takie zmiany dają możliwość wyboru wygodniejszej dla siebie opcji, co pozwala na swoistą personalizację własnego świadczenia emerytalnego. Każdy będzie mógł wybrać korzystniejszą dla siebie możliwość.

Co o tym sądzicie? Czy wiecie jaki wiek jest wymagany do tego, aby przejść na emeryturę dla mundurowych?

O tym się mówi: Maryla Rodowicz u boku młodzika? To zdjęcie nie pozostawia wątpliwości. O co chodzi

Zerknij też i tutaj: Smutne wiadomości dla milionów fanów kina. Nie ma już wśród nas legendarnej gwiazdy filmu. Artysta odszedł w środę w otoczeniu rodziny. Miał 85 lat