Jak podaje portal "Super Express", przed sądem toczy się sprawa wytoczona fundacji ojca Tadeusza Rydzyka przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska. Wszystko w związku z nieujawnieniem informacji dotyczących środków publicznych z jakich od 2008 roku korzysta Fundacja Lux Veritatis. Dziennikarze portalu "Oko Press" ujawnili treść zeznań toruńskiego redemptorysty.

Ojciec Tadeusz Rydzyk stanął przed sądem

Portal "Oko Press" wskazuje, że we wtorek 29 czerwca przed sądem zeznawał stojący na czele Fundacji Lux Veritatis ojciec Tadeusz Rydzyk. Toruński redemptorysta utrzymywał, że jest niewinny. Wskazywał jednocześnie, że cała odpowiedzialność spoczywa na jego współpracowniczce Lidii Kochanowicz-Mańk.

Tadeusz Rydzyk/YouTube @Radio Maryja
Tadeusz Rydzyk/YouTube @Radio Maryja
Tadeusz Rydzyk/YouTube @Radio Maryja

W sądzie zeznania składali członkowie zarządu Fundacji Lux Veritatis, poza ojcem Tadeuszem Rydzykiemm byli to ojciec Jan Król oraz dyrektor finansowo-księgowa Lidia Kochanowicz-Mańk. Ta ostatnia przybyła do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli, duchowni odpowiadali z kolei łącząc się z toruńskiego sądu. Wszyscy odpowiadali wyłącznie na pytania zadane przez sąd i ich obrońców.

W trakcie swoich zeznań ojciec Tadeusz Rydzyk przekonywał, że "w żadnym przypadku się nie przyznaje". "Nasz podmiot jest podmiotem prywatnym, dlatego dziwię się, że jesteśmy oskarżani" - przeonywał duchowny, wskazując przy tym, że jego funacja udziela informacji "różnym podmiotom polskim, niefinansowanym gdzieś spoza Polski".

Zarówno ojciec Tadeusz Rydzyk, jak i ojciec Jan Król zgodnie przyznali, że nie zajmowali się kwestiami udostępniania informacji publicznej. Z treści składanych przez nich zeznań wynika, że zajmowała się tym wyłącznie Lidia Kochanowicz-Mańk. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że takie kompetencje zostały jej przyznane na podstawie uchwały zarządu Lux Veritatis z lutego tego roku z mocą wsteczną.

Ojciec Tadeusz Rydzyk/ YouTube @Radio Maryja
Ojciec Tadeusz Rydzyk/ YouTube @Radio Maryja
Ojciec Tadeusz Rydzyk/YouTube @Radio Maryja

Lidia Kochanowicz-Mańk przyznała, że to ona była odpowiedzialna za odpowiedzi na wnioski kierowane przez Watchdog Polska.

Co sądzicie o całej sprawie?

To też może cię zainteresować: Premier Mateusz Morawiecki podjął ważną dla wielu pacjentów decyzję. Weszła w życie dokładnie o północy. Na te zmiany chorzy czekali od dawna

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ida Nowakowska zdradza, dlaczego jeszcze nie ujawnili imienia dziecka. Powody mogą zdziwić

O tym się mówi: Już od lipca nowe ceny wielu leków! Które z produktów farmaceutycznych zdrożały, a za które zapłacimy mniej