Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku emeryci i renciści mogą oczekiwać kolejnej podwyżki świadczeń.

Rekordowa waloryzacja

Wszystko to z powodu zaplanowanej waloryzacji, która ma być w 2022 roku rekordowa. Emerytury i renty mają wzrosnąć nawet o 5 procent co oznacza, że emerytura minimalna będzie wynosić o około 60 złotych więcej niż obecnie.

W tym roku waloryzacja również była wysoka bo wyniosła aż 4,24 procenta. Wysoki wskaźnik jest oczywiście spowodowany nabierającą tempa inflacją.

„Sądzę, że inflacja, o której wszyscy mówią, czyli wskaźnik wzrostu cen dla przeciętnego konsumenta, wyniesie na koniec roku 5 proc.” – wyjaśnia ekonomista Marek Zuber tłumacząc powody stojące za wysoką waloryzacją świadczeń.

Waloryzacja emerytur/Youtube @Wiadomości
Waloryzacja emerytur/Youtube @Wiadomości

Inflacja przyniesie wzrost cen

Choć podniesienie rent i emerytur jest dobrą wiadomością dla świadczeniobiorcą, postępująca inflacja może sprawić spore problemy.

Wzrost cen będzie dotyczył większości produktów i usług, jednak zwłaszcza tych, na które zapotrzebowanie mają emeryci. Chodzi tu o jedzenie, opłaty za mieszkanie i media, a także usługi medyczne.

Polski Ład pomoże?

Na razie jednak wszystkie szacunki ekspertów są niepotwierdzone. Ostateczny wskaźnik poznamy dopiero na początku przyszłego roku.

Emeryci i renciści maję też nadzieję, że pomoże im Polski Ład zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego.

W jego ramach mają zostać wprowadzone świadczenia bez podatku.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nowy prowadzący „Mam Talent” został wybrany. Szymon Hołownia skomentował wybór swojego następcy w programie. Co na to Marcin Prokop

Jak informował portal „Życiepl.com”: „Nasz nowy dom” pokazał wiele sukcesów. Katarzyna Dowbor zdradza jednak, ze były również poważne rozczarowania. Co się wydarzyło w programie

Z życia znanych ludzi informowaliśmy o: Fani zespołu „Ich Troje” nie rozpoznali Jacka Łągwy na zdjęciu z Michałem Wiśniewskim. Artysta komentuje jak bardzo się zmienił przez te lata

Sprawdź także ten artykuł: „Nasz nowy dom” pokazał wiele sukcesów. Katarzyna Dowbor zdradza jednak, ze były również poważne rozczarowania. Co się wydarzyło w programie