Jak wynika z informacji przekazanych przez portal "Biznes Info", z dniem 1 czerwca w życie weszły nowe limity dla osób dorabiających do emerytury. Kto straci na nowych progach dochodowych?

Zmiany w limitach

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zabrania dorabiania do emerytury, choć przypomina o obowiązujących limitach wynagrodzenia. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie osób, które dorabiają i są na wcześniej emeryturze i na ręcie. W ich przypadku przekroczenie obowiązujących limitów wiąże się z możliwością utraty lub pomniejszenia wypłacanego świadczenia.

Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/YouTube @Czas to pieniądz

Z zawieszeniem świadczenia muszą się liczyć ci seniorzy, których zarobki przeroczą 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Z jego pomniejszeniem muszą liczyć się zaś ci, których miesięczne wynagrodzenie przekroczy 70 proc. tej kwoty.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ZUS, seniorzy bez ponoszenia konsekwencji mogą dorabiać do emerytury do 3977,10 zł. Jedynym wyjątkiem jest renta socjalna - po przekroczeniu tej kwoty zostaje ona całkowicie wstrzymana.

Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/YouTube @Czas to pieniądz

Zawieszenie wcześniejszych emerytur nastąpi po przekroczeniu 7386,10 zł. Jaką kwotę z renty lub emerytury może nam potrącić ZUS? Od 1 marca w przypadku renty rodzinnej jest to 549,72 zł. Dla pobierających emeryturę lub rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy to kwota 646,67 zł, natomiast w przypadku rentyz tytułu częściowej niezdolności do pracy to 485,04 zł.

Co sądzicie o nowych limitach?

To też może cię zainteresować: Dobra wiadomość dla seniorów. Trzynasta emerytura w przyszłym roku będzie wyższa. Ile wyniesie świadczenie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Dagmara Kaźmierska pochwaliła się nową fryzurą. Nie wszytkim przypadło do gustu odważne cięcie Królowej życia

O tym się mówi w Polsce: Krzysztof Krawczyk Junior zdradził, dlaczego zabrakło go na koncercie upamiętniającym jego tatę. "To paranoja"

O tym się mówi na świecie: Księżna Kate podjęła trudną decyzję w sprawie księcia Harry'ego i Meghan Markle. Tego nikt się po niej nie spodziewał