Jak wynika z informacji przekazanych przez portal "Super Express", rok 2022 może się okazać dla seniorów niezwykle korzystny pod względem finansowym. Najprawdopodobniej od dnia 1 stycznia wzrośnie zdecydowana większość emerytur - wszystko dzięki kwocie wolnej od podatku, która ma wzrosnąć do 30 tys. zł. W marcu dojdzie do waloryzacji świadczeń, co wpłynie nie tylko na wysokość co miesięcznie wypłacanych świadczeń, ale także na wysokość tzw. trzynastki.

Wyższe emerytury trafią do seniorów już w styczniu

W zapowiedziach Nowego Ładu znalazła się niezwykle ważna z punktu widzeni wielu seniorów informacja - dotyczy ona podniesienia kwoty wolnej od podatku. Dzięki temu od 1 stycznia świadczenia seniorów pobierających emeryturę w kwocie do 2500 zł brutto, będzie zwolnione z podatku. Dzięki temu seniorzy pobierający minimalną emeryturę (1066 zł na rękę) zyskają dodatkowe 70 zł.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Nieco później, bo od 1 marca 2022 roku nastąpi kolejna coroczna waloryzacja świadczeń. Oznacza to, że wypłacana w kwietniu trzynastka będzie wyższa niż miało to miejsce w tym roku. Ile dokładnie wyniesie trzynaste świadczenie? Odpowiedź na to pytanie przysparza jednak nieco kłopotów. Dlaczego?

Kwota brutto trzynastki powinna wynieść 1313,42 zł. Jeśli chodzi o kwotę netto wskazanie jej w sposób jednoznaczny jest niemożliwe. Wciąż bowiem nie wszystkie rozwiązania, jakie przyjmie ostatecznie rząd są znane. Ekspert z Instytutu Emerytalnego wskazuje, że ostrożnie można założyć, że będzie to kwota 1085,14 zł. Oznacza to, że trzynastka byłaby wyższa o 60 zł od tej wypłaconej w kwietniu tego roku.

pieniądze / YouTube: Aktualności 360
pieniądze / YouTube: Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Co sądzicie o wprowadzonych zmianach?

To też może cię zainteresować: Policja pilnie poszukuje złodzieja. Okradł 92-letniego powstańca, który chciał pomóc potrzebującemu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ciąg dalszy sporu o spadek po Krzysztofie Krawczyku. Na jaw wyszły nagrania rozmowy Ewy Krawczyk z synem znanego artysty

O tym się mówi: Poruszające słowa rodziców 11-letniego Sebastiana z Katowic. "Swoje kaskaderskie wyczyny będzie ćwiczył teraz w niebie"