Jak podaje portal "Biznes Info", zaledwie 1/3 polskich gospodarstw domowych płaci obowiązkowy abonament radiowo-telewizyjny. Niewywiązanie się z tego obowiązku może nas niestety słono kosztować, zwłaszcza, gdy do naszych drzwi zapuka kontroler.

Obowiązkowy abonament radiowo-telewizyjny

Opłatę za abonment radiowo-telewizyjny muszą płacić wszyscy, którzy posiadają w domu odbornik radiowy lub/i telewizyjny i widnieją w rejestrach pocztowych, jako abonenci. Tak jet w teori, i jak to zwykle bywa, teoria z praktyką dość znacznie się rozmija. Przyczyn, dla których Polacy nie chcą płacić abonametu jest wiele.

Abonament/YouTube @Aktualności 360
Abonament/YouTube @Aktualności 360
Abonament RTV/YouTube @ Aktualności 360

Jedni wskazują, że nie oglądają telewizji publicznej i nie chcą jej dotować z własnej kieszeni. Inni podkreślają, że jest to relikt minioej epoki i już dawno powinien zostać zniesiony. Nie bez znaczenia były również głosy polityków, którzy przyznawali publicznie, że rozumieją tych, który nie chcą płacić abonamentu RTV.

Część polityków zapowiadała nawet zniesienie abonamentu, ale niestety na obietnicach się skończyło. Jakby tego było mało, opłaty wciąż rosną i coraz bardziej obciążają kieszenie Polaków. Tylko w tym roku opłata za odbiornik radiowy wzrosła o 50 gr, a za odbiornik telewizyjny o blisko 2 zł.

Jeśli zostaniemy przyłapani na uchylaniu się od obowiązku opłaty za abonament RTV, wówczas musimy się liczyć z karą, sięgającą 30-krotności opłaty za używanie od odbiornika telewizyjnego lub radiowo-telewizyjnego. Obecnie to kwota 735 zł.

Abonament RTV. Źródło: Youtube Zadłużenia.com
Abonament RTV. Źródło: Youtube Zadłużenia.com
Abonament RTV/YouTube @ zadłużenia.com

Do przedawnienia opłaty abonamentowej dochodzi po 5 latach. Jeśli otrzymamy od Poczty Polskiej wezwanie dotyczące braku płatności, jesteśmy zobligowani dla jej uregulowania w okresie 7 dni. Jeśi tego nie zrobimy, wówczas sprawa trafia do Urzędu Skarbowego i może skończyć się wejściem komornika na nasze konto.

Jesteście zwolennikami zniesienia obowiązkowego abonamentu RTV?

To też może cię zainteresować: Tadeusz Rydzyk pogrążony w żałobie. Stracił ważną osobą. "Nie chcieliśmy dopuścić do siebie, że tak się stanie"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: "Ślub od pierwszego wejrzenia". Karol wyjawił prawdę o jego związku z Igą. Nikt nie przypuszczał, co to była dla nich za trauma

O tym się mówi: Kolejne trudne chwile u Moniki Richardson. Gwiazda jest bardzo zaniepokojona. Co się stało