Jak podaje portal "Super Express", rząd planuje wprowadzić rewolucyjne zmiany w systemie emerytalnym. Chce nimi zachęcić seniorów do pracy na emeryturze. W jaki sposób?

Rewolucja w emeryturach

Rządzący chcą zachęcić seniorów, aby byli aktywni zawodowo również po osiągnieciu wieku emerytalnego. Aby zachęcić ich do pracy na emeryturze, rządzący planują sprawić, że ich podatki nie będą trafiały do skarbówki, a na ich Indywidualne Konta Emerytalne. Co to oznacza dla seniorów? Zyskają oni nawet kilka tysięcy złotych rocznie, a także wyższe świadczenie.

W ramach Rządowego Planu Odbudowy rząd planuje wsparcie seniorów. Z informacji przekazanych przez portal "Super Express" wynika, że wsparcie to nie ma polegać na zwolnieniu świadczeń emerytalnych z podatku dochodowego, ale na wynagrodzeniu osób, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal zdecydują się na dalszą aktywność zawodową.

Osoby zatrudniające seniorów nie odprowadzałaby podatku do skarbówki, ale jego równowartość wpłacałyby na Indywidualne Konto Emerytalne pracownika. Ma to być forma zachęty do dłuższego pozostawania na rynku pracy.

Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego wskazuje, że na takim rozwiązaniu seniorzy skorzystają podwójnie. Po pierwsze dzięki składkom ich emerytura z ZUS będzie wyższa po dodatkowym roku pracy o 8-10 proc., po drugie będą mogli wypłacić środki z IKE.

Ile pieniędzy trafi na IKE? Wszystko zależy od otrzymywanego świadczenia. Przy wypłacie w wysokości 3 tysięcy zł będzie to 1850 zł rocznie, przy zarobkach w kwocie 5 tysięcy złotych będzie to 3,8 tysięcy zł rocznie. Co ważne, środki te będą dziedziczone.

Zdaniem ekspertów takie posunięcie ze strony rządzących jest przyznaniem się do błędu, jakim było obniżenie wieku emerytalnego. Ekonomista Marek Zauber wskazuje, że obniżenie wieku emerytalnego w świetle trudnej sytuacji demograficznej naszego kraju doprowadziło do problemów budżetu państwa.

Seniorka/ YouTube @Aktualności 360
Seniorka/ YouTube @Aktualności 360
Seniorka/YouTube @Aktualności 360

Jak oceniacie takie rozwiąznie?

To też może cię zainteresować: Podwyżki cen uderzają po kieszeniach seniorów. Emeryci nie kryją obaw. Eksperci nie kryją: sytuacja w przyszłym roku może być jeszcze gorsza

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Książę William ciężko chory? Co się stało? Wielbiciele monarchii zaniepokojeni stanem księcia

O tym się mówi: Pomnik św. pamięci Lecha Kaczyńskiego został zniszczony. Co się stało? Policja poszukuje wandali