Jak podaje portal "Goniec", 30 kwietnia mija termin uiszczenia rocznej opłaty dla właścicieli psów. Jej wysokość od 2008 roku ustalana jest przez poszczególne gminy. W tym roku zmianie uległ górny limit opłat. Ile trzeba zapłacić?

Podatek od psa

Podate od psa zobowiązana jest uiścić każda osoba fizyczna posiadająca czworonoga o ile gmina wprowadziła taki obowiązek. Podatek od psa ma bowiem charakter lokalny i uchwalny jest przez radę gminy. Część gmin w Polsce zdecydowało się od swoich mieszkańców pobierać opłat, część nie robi tego w przypadku zwierząt adoptowanych ze schroniska.

Pies/ Pixabay
Pies/ Pixabay
Pies/Pixabay

W tym roku podniesiono górny limit opłat za psa. Wynosi on obecnie 130,30 zł, a więc o 5 zł więcej niż w 2020 roku. Nie oznacza to jednak, że opłaty wzrosną w całym kraju. O wysokości opłat lokalnych decydują poszczególne rady gmin, mogąc je różnicować między innymi od wielkości psa lub jego rasy.

Z doniesień "Rzeczpospolitej wynika, że mieszkańcy Rudy Śląskiej muszą zapłacić 68 złotych, w Sopocie i Inowrocławiu 66 zł. Właściciele czworonogów z Krakowa zapłacą 36 zł, chyba, że ich pupil został adoptowany w schronisku - wtedy są zwolnieni z opłaty.

Pies/ Pixabay
Pies/ Pixabay
Pies/Pixabay

Podatku nie muszą płacić m.in. mieszkańcy stolicy, Bydgoszczy, Wrocławia, Łodzi, Katwic i Poznania. Ustawowo z tego obowiązku zwolnione są także osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, niepełnosprawni z psem asystującym, dyplomaci, osoby powyżej 65 roku życia (jeśli posiadają jednego pupila i sami prowadzą gospodarstwo domowe) i rolnicy (jeśli nie mają więcej niż 2 zwierzaki).

Co sądzicie o podatku od psa?

To też może cię zainteresować: Jeśli posiadasz pewne pieniądze jesteś prawdziwym szczęściarzem. Pod żadnym pozorem ich nie wyrzucaj. Mogą być sporo warte

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnnich dniach: Działkowcy z jednego z polskich miast znaleźli się w trudnym położeniu. Jeśli nie zdążą na czas, grożą im kary. O co chodzi

O tym się mówi: Św. pamięci Paweł Królikowski wciąż nie doczekał się pomnika. Dlaczego to się stało i jak wygląda miejsce ostatniego spoczynku aktora