Jak podaje portal "Pikio", dr Lidia Stopyra jest pediatrą i specjalistką od chorób zakaźnych. Specjalistka kieruje oddziałem covidowym dziecięcym w szpitalu Żeromskiego w Krakowie. W rozmowie z Polską Agencją Prasową lekarka wskazała, że najczęściej pierwszym zakażonym członkiem rodziny jest dziecko.

Bardzo często dziecko zakaża się jako pierwsze

Na oddziale covidowym, którym kieruje dr Stopyra przewidziano 30 łóżek dla małych pacjentów. Niestety w trudnej sytuacji epidemicznej z jaką mierzymy się obecnie, w każdej chwili może zabraknąć łóżek dla kolejnych chorych dzieci. Na oddział trafiają kilutygudniowe i kilkumiesięczne maluchy.

Koronawirus/ Pixabay

Przypadków jest coraz więcej i coraz więcej z nich ma poważniejszy przebieg. Na szczęście do tej pory żaden z maluchów nie wymagał podpięcia do respiratora. Doktor Stopyra podreśla, że im szybciej do szpitala trafi dziecko z Covid-19, tym skuteczniej można leczyć infekcje.

Lekarka podkreśliła, że to najczęściej dzieci zakażają się jako pierwsze. Do zakażeń dochodzi w ich wypadu w żłobku, przedszkolu i szkole. Jednak specjalistka podkreśla, że za wysoki poziom zakażeń odpowiadają nie placówki edukacyjne, ale nieodpowiedzialne zachowanie osób dorosłych.

"Część społeczeństwa nie przestrzegała rygorów sanitarnych i za nic miała apele o maseczki, dystans i dezynfekcję" - powiedziała dr Stopyra w rozmowie z PAP.

Lekarka podkreśliła, że praktycznie przy każdym dziecku na oddziale czuwa rodzic. Robią to, dopóki czują się wystarczająco dobrze. Kiedy zaczynają czuć się źle są kierowani na oddział covidowy.

Co sądzicie o całej sytuacji?

To też może cię zainteresować: Nowy obowiązek dla wszystkich Polaków. Uchylanie się od niego grozi karą grzywny do 5 tysięcy złotych. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zaskakujące doniesienia byłej żony Krzysztofa Krawczyka. "Jestem zaniepokojona, bo to nie w jego stylu". Co się stało

O tym się mówi: Zapadła decyzja w sprawie nielegalnego pochówku Piotra Woźniaka-Staraka. Wuj, Mirosław S. usłyszał wyrok. Wielu Polaków będzie zaskoczonych