Coraz większą popularnością cieszą się wyjątkowe monety i banknoty kolekcjonerskie sprzed kilkudziesięciu lat. Część z nich jest nawet sporo warta dlatego wielu Polaków sprawdza swoje skarby czy pamiątki z danych czasów.

Nike jest wyjątkowa

Ciężko jednak trafić na wyjątkowy okaz. Za jedną z najrzadszych monet w Polsce uznaje się 5-złotówkę nazwaną „Nike”. Pochodzi ona z 1932 roku czyli okresu międzywojennego i II Rzeczpospolitej. Została wycofana z obiegu po zmianie ustroju monetarnego w Polsce.

Na jej awersie jest symbol Polski czyli orzeł w koronie, a na rewersie monety znajduje się Nike czyli bogini zwycięstwa. Od niej pochodzi nazwa monety.

Moneta Nike / YouTube:  Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak
Moneta Nike / YouTube: Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak
Moneta Nike / YouTube: Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak

Moneta cieszy się wysokim zainteresowaniem kolekcjonerów, którzy sporo za nią oferują. Jej koszt to około 25 tysięcy ale może nawet dojść do 100 tysięcy złotych za idealny okaz.

Rzadka moneta

Wszystko dlatego, że niewiele z nich się zachowało. Specjaliści w zakresie numizmatyki szacują, że istnieje ich od zaledwie 26 do maksymalnie 100 sztuk.

„Mennica warszawska przetopiła 22,8 miliona pięciozłotówek z łącznego nakładu wynoszącego 26,7 mln. Przetopiono zdecydowaną większość monet z rocznika 1932, stąd jego wielka rzadkość i wysokie notowania rynkowe” – można przeczytać w „Specjalizowanym katalogu monet polskich”.

Warto zatem sprawdzić czy wśród pamiątek po przodkach nie znajduje się ta niezwykle cenna moneta, która mogłaby niejednej osobie kompletnie odmienić życie.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Poruszający wpis Dody w mediach społecznościowych. Piosenkarka napisała list do córki, której nigdy nie będzie miała. Jakie słowa do niej skierowała

Jak informował portal „Życiepl”: Alert dla Polaków. Aplikacja rządowa wysłała milionom obywateli ostrzegające powiadomienia. O co chodzi

Z życia znanych ludzi informowaliśmy o: Ivan Komarenko zaskakuje po raz kolejny. To się może nie spodobać wielu osobom. Co zrobił znany piosenkarz

Zobacz także: Czy w Wielkanoc będziemy mogli odwiedzać cmentarze? Nieoficjalne informacje z rządu rozwiewają wszelkie informacje