Polacy już od dłuższego czasu zwracali uwagę na konieczność waloryzacji nie tylko emerytur, ale także innych świadczeń. Najlepszym przykładem dodatku, który jej wymaga, jest 500 plus.

Wszystko dlatego, że od momentu wprowadzenia programu, według którego wszyscy rodzice lub opiekunowie dostają 500 zł miesięcznie na każde dziecko, nieco się zmieniło. Przez rosnącą inflację wartość nabywcza dodatku, który otrzymują beneficjenci, jest dużo niższa niż na początku, w 2016 roku, i teraz wynosi ok. 450 zł.

500 plus. Źródło: Youtube Kutno Tv
500 plus. Źródło: Youtube Kutno Tv

500 plus doczeka się waloryzacji?

Właśnie dlatego wielu Polaków już od jakiegoś czasu zwracało uwagę na konieczność waloryzacji świadczenia. Dotychczas nie przewidywano takiej możliwości, jednak Super Express donosi, że może się to stać rzeczywistością.

Okazuje się bowiem, że 500 plus może się doczekać waloryzacji. Niestety, nie ma mowy o tym, by nastąpiła ona w 2021 roku, jednak 2022 rok wydaje się być bardzo realną datą.

Tylko w 2020 roku wydano 40,3 miliarda złotych na 500 plus, pomijając koszty obsługi. Od początku wprowadzenia programu jego koszt wyniósł około 134,5 miliarda złotych.

500 plus. Źródło: Youtube Kutno Tv
500 plus. Źródło: Youtube Kutno Tv

Teraz mówi się już o waloryzacji, która jeszcze podwyższy te koszty. Pierwszy pomysł to waloryzowanie świadczenia co roku – w marcu, jak emerytur i rent. Drugim jest podnoszenie dodatku o stałą kwotę.

Eksperci są świadomi problemu coraz mniejszej wartości 500 plus. Instytut Emerytalny przewidział, że w 2021 roku świadczenie powinno wynosić 544,31 zł, zaś w 2022 roku – 557,92 zł.

Rozmowy na ten temat są coraz poważniejsze – szczególnie, że nie osiągnięto celu demograficznego. Czy to oznacza, że już w 2022 roku będzie waloryzacja świadczenia?

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: ZAWSZE BYŁAM DUMNA ZE SWOJEJ RODZINY, DOPÓKI NIE ZACZĘŁY KŁOPOTY. JAK TYLKO BABCIA ZACHOROWAŁA USŁYSZAŁAM: "MOŻEMY ZNALEŹĆ MIEJSCE W DOMU OPIEKI"

O tym się mówi w Polsce: NADUŻYCIE W JEDNYM Z KOŚCIOŁÓW. NA MSZY BYŁO AŻ 130 OSÓB WIĘCEJ NIŻ PRZEWIDUJĄ OBOSTRZENIA. OŚWIADCZENIE PARAFII WYWOŁAŁO OBURZENIE. O CZYM MOWA

O tym się mówi na świecie: ETNA NIEUSTANNIE WYRZUCA POTOKI LAWY. EKSPERCI NIE MAJĄ WĄTPLIWOŚCI, ŻE SYTUACJA JEST BARDZO POWAŻNA. CO CZEKA NAS W KOLEJNYCH DNIACH

Z życia gwiazd: ALEKSANDER DOBA PRZEŻYŁ RYZYKOWNĄ PRZYGODĘ NA MORZU. WALKĘ Z POTĘŻNYM ŻYWIOŁEM OPISAŁ W PORYWAJĄCEJ KSIĄŻCE. OPOWIEŚĆ BURZY KREW W ŻYŁACH