Jak podaje portal "Pikio", w nocy z poniedziałku na wtorek zmarł Andrzej Kratiuk, który zajmował stanowisko prezesa Fundacji Porozumienie bez Barier, którą z jego inicjatywy założyła była pierwsza dama, Jolanta Kwaśniewska.

Odszedł Andrzej Kratiuk

Andrzej Kratiuk był nie tylko prezesem Fundacji Porozumienie bez Barier, ale również wieloletnim działaczem lewicy. Był znakomitym prawnikiem i ekonomistą, który prowadził nie tylko fundację Jolanty Kwaśniewskiej, ale także kancelarię prawną w Warszawie. Mężczyzna zmarł w Szwajcarii, gdzie przechodził poważy zabieg onkologiczny. O jego odejściu poinformowała "Gazeta Wyborcza".

Andrzej Kratiuk w latach 70. ubiegłego wieku ukończył Wydział Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Handlowej (ówczesna SGPiS) i podjął pracę asystenta. Po 1989 roku zaczął współpracę z lewicą w rządzie Józefa Oleksego i prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

W 1997 roku stanął na czele powołanej przez Jolantę Kwaśniewską Fundacji Porozumienie bez Barier. Fundacja powstała z jego inicjatywy, po śmierci jego żony. Jej celem było wspieranie osób dotkniętych chorobą nowotworową.

Andrzej Kratiuk był również współzałożycielem Polskiej Unii Onkologii. Ostatnie lata swojego życia poświęcił w pełni działalności społecznej i charytatywnej. Jemu samemu przyszło się mierzyć z chorobą nowotworową, którą niestety przegrał.

Andrzej Kratiuk/ rp.pl
Andrzej Kratiuk/ rp.pl
Andrzej Kratiuk/ rp.pl

Przed kilkoma laty prezes fundacji Jolanty Kwaśniewskiej musiał zmierzyć się z prokuratorskimi zarzutami nieprawidłowości w sprzedaży spółek ubezpieczeniowych. W toku procesu Andrzej Kratiuk został jednak uniewinniony. W trakcie rozpraw sądowych Kratiuk wielokrotnie wskazywał, że prowadzący śledzto prokurator szukał materiałów, które miałyby obciążyć byłego prezydenta Jolanta Kwaśniewskiego bądź byłego ministra skarbu Wiesława Kaczmarka.

Rodzinie, bliskim i przyjaciołom Andrzeja Kratiuka składamy najszczersze wyrazy współczucia.

To też może cię zainteresować: Polacy będą musieli zrezygnować z noszenia bawełnianych i chirurgicznych maseczek? Będzie przymus noszenia specjalistycznych masek? Jest projekt zmian

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Świetne wieści od Oli Kwaśniewskiej. Córka Aleksandra Kwaśniewskiego ma co świętować. Otrzymuje liczne gratulacje

O tym się mówi: Daniel Martyniuk zatrzymany przez policję. Czy syn Zenka Martyniuka znów popadł konflikt z prawem? W sieci krążą zaskakujące zdjęcia