Dziennik „Fakt” opisał jedną z śląskich parafii pokazując jak zmieniły się jej wpływy finansowe z powodu pandemii oraz opisując na co idą zebrane środki.

Jak się okazuje, proboszcz z kościoła pw. Św. Stanisława w Żorach, którzy zrzesza około 16 tysięcy osób, ujawnił publicznie informację o sprawach finansowych.

„To przecież nie moje pieniądze, tylko parafian. Mają prawo wiedzieć, na co idzie każda złotówka” – tłumaczy ks. Ryszard Skowronek.

Ile zarobiła parafia?

Choć każda z parafii jest inna, to na przykładzie z Żor można mniej więcej zobaczyć środki zebrane przez kościoły od wiernych.

Jak podał ks. Ryszard Skowronek, w parafii św. Stanisława w Żorach udało się zebrać w sumie 547 tysięcy złotych. Kwota pochodzi głównie ze zbiórek i darowizn. Parafianie wpłacali także pieniądze na konto parafii.

Dla porównania rok wcześniej budżet wyniósł ponad ćwierć miliona więcej i miał 806 tysięcy złotych.

Ile kosztuje utrzymanie parafii?

Proboszcz ujawnił też na co wydano pieniądze. 355 tys. złotych przeznaczono na opłaty za gaz, wodę, prąd, ogrzewanie, zakupy rzeczy potrzebnych do sprawowania liturgii, środki dezynfekujące oraz koszty osobowe czyli zatrudnienie takich osób jak organista, gospodyni, kościelny i kancelista.

ks. Ryszard Skowronek z parafii św. Stanisława w Żorach, fot. screen YouTube /  Stanisław.Żory
ks. Ryszard Skowronek z parafii św. Stanisława w Żorach, fot. screen YouTube / Stanisław.Żory

163 tysiące poszło z kolei na datki na rzecz misji, kurię oraz seminaria. Reszta pieniędzy została przeznaczona na inwestycję.

Przy kościele utwardzono plac pod budowę nowych miejsc parkingowych, zainstalowano też sprzęt by przeprowadzane msze można było transmitować online.

Co sądzicie o finansach parafii. Jak to wygląda u Was?

Jak informował portal "Życie PL": MARZENA ROGALSKA OTRZYMAŁA WYJĄTKOWĄ WIADOMOŚĆ PO ODEJŚCIU Z TELEWIZJI POLSKIEJ. KASIA CICHOPEK I MACIEJ KURZAJEWSKI ZRUGANI PRZEZ FANÓW ZA JEJ TREŚĆ

Przypomnij sobie: ANDRZEJ DUDA I JEGO ŻONA MAJĄ SIĘ CZYM POCHWALIĆ! PARA PREZYDENCKA ZYSKAŁA WIELKIE POWODY DO RADOŚCI. WIELE OSÓB MOŻE IM POZAZDROŚCIĆ!

Portal "Życie PL" pisał również: SETKI TYSIĘCY POLAKÓW MUSZĄ SIĘ LICZYĆ Z POTĘŻNĄ PODWYŻKĄ. WIELU ZAPŁACI HORRENDALNIE WYSOKI PODATEK. ROZLICZENIE PIT PRZYPRAWI O ZAWRÓT GŁOWY

Pisaliśmy również o: KRYSTYNA PAWŁOWICZ ZAPAŁAŁA MIŁOŚCIĄ DO KOTÓW? WPIS SĘDZI TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO ROZBAWIŁ INTERNAUTÓW. WIDAĆ, ŻE MA WIELKIE SERCE DO ZWIERZĄT