Jak informuje serwis „Fakt”, z roku na rok trzeba zarabiać stosunkowo coraz mniej, aby wpaść w drugi próg podatkowy, co oznacza przymus zapłaty znacznie wyższego podatku. Choć pensje i koszty utrzymania rosną za sprawą m.in. galopującej inflacji to progi podatkowe pozostają niezmienione od 2009 roku.

To właśnie powoduje, że setki tysięcy Polaków, którzy już wkrótce będą rozliczać swój PIT za 2020 roku może być niemile zaskoczonych wpadnięciem w drugi, wyższy próg podatkowy. Zgodnie z ustawą, zarabiają na tylko dobrze, że zapłacą nie 17, a 32 procent podatku wyżej wspominanego progu!

Setki tysięcy Polaków wylądują w tym roku w drugim progu podatkowym! To oznacza zapłacenie w PIT 32 procent podatku, a nie 17!

Jak przypomina „Fakt”, gdy w 2009 roku progi podatkowe były ustalane to średnia pensja wynosiła 3 tysiące złotych brutto, a minimalne wynagrodzenie 1 200 złotych. Do dziś jednak drugi próg podatkowy wynosi 85 528 złotych rocznie, choć w 2020 roku średnia płaca wynosiła już 5 tysięcy złotych brutto, a minimalna pensja 2 600 złotych brutto.

Jak płace, tak i koszty utrzymania, w tym ceny w sklepach wzrosły i to o jedną piątą w stosunku do 2009 roku. Jednak próg podatkowy wynosi wciąż tyle samo. Oznacza to, że do wskoczenia w drugi próg podatkowy kwalifikuje się coraz więcej osób, choć w rzeczywistości trudno nazwać ich bogaczami. To grupa ponad miliona osób, a według Ministerstwa Finansów 1,2 miliona, czyli około 5 procent Polaków.

W 2020 roku wystarczyło otrzymywać pensję wynoszącą 1,5 średniej krajowej, aby kwalifikować się do wyższego progu podatkowego. Intencją ustawodawcy wiele lat temu było to, aby najlepiej zarabiający dzielili się z najbiedniejszymi. Teraz sytuacja przybrała obrót, w którym osoby, którym wiedzie się trochę lepiej muszą płacić swoiste „Janosikowe”.

Ile – gdyby uwzględnić obecne warunki i ustawową trzykrotność średniej płacy w Polsce – wynosiłby drugi próg podatkowy? Nie ponad 85 tysięcy, a… 250 tysięcy złotych brutto rocznych dochodów.

Twitter

Jak informował portal "Życie PL": MICHAŁ WIŚNIEWSKI PO LATACH ZDRADZIŁ WIELKĄ TAJEMNICĘ! LIDER ICH TROJE PRZYZNAŁ, ILE PIENIĘDZY DOSTAŁ ZA UDZIAŁ W „JESTEM, JAKI JESTEM”. TO FORTUNA

Przypomnij sobie: IDA NOWAKOWSKA ZASTANAWIA SIĘ NAD PRZYSZŁOŚCIĄ DZIECKA. CZY POTOMEK GWIAZDY TVP PÓJDZIE W ŚLADY SŁYNNEGO DZIADKA? PREZENTERKA ODLICZA DNI DO PORODU

Portal "Życie PL" pisał również: NA TO CZEKAJĄ MILIONY POLAKÓW MAJĄCYCH DOŚĆ ZIMOWYCH WIECZORÓW. KIEDY NASTĄPI ZMIANA CZASU Z ZIMOWEGO NA LETNI? WTEDY TRZEBA PRZYGOTOWAĆ ZEGARKI

Pisaliśmy również o: NAUCZYCIELE ZANIEPOKOJENI TYM, CO DZIEJE SIĘ Z NIMI PO OTRZYMANIU SZCZEPIONKI. CZĘŚĆ MA OBJAWY NIEPOŻĄDANE. LEKARZE JEDNAK USPOKAJAJĄ