Odszedł znany wielu ludziom z czasów "Solidarności" krytyk sztuki Andrzej Osęka. Media społecznościowe zalała informacja o śmierci 89-letniego eseisty i krytyka sztuki.

Donald Tusk wspomina Andrzeja Osękę na mediach społecznościowych

Pół wieku temu tata kupił mi „100 najsłynniejszych obrazów”, współautorem której był Andrzej Osęka. Jako dziecko nauczyłem się jej na pamięć i brałem ze sobą w każdą podróż. Stała się dla mnie przewodnikiem na całe życie. Pan Andrzej odszedł, a ja nie zdążyłem mu tego powiedzieć.

Historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim ukończył w 1955 roku, a w czasach PRL parał się dziennikarstwem, pisząc o sztuce współczesnej. Był współpracownikiem tygodnika "Po prostu", "Przeglądu Kulturalnego", a także miał członkostwo w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich i Związku Literatów Polskich. Od roku 1980, był członkiem NSZZ "Solidarność".

O odejściu 89-letniego znawcy sztuki poinformował na Facebooku ksiądz Andrzej Luter, oraz pogrążony w żałobie syn Piotr Osęka.

Pogrążony w smutku były premier Polski Donald Tusk, ubolewa nad tym, że nie zdążył podziękować zmarłemu krytykowi sztuki za wspaniałe wspomnienia z dzieciństwa związane z jego książką "100 najsłynniejszych obrazów".

O tym się mówi: Książę Harry pojawił się po raz pierwszy po ostatnim pożegnaniu książę Filipa. Padły ważne słowa. Co wywołało owacje na stojąco

Zerknij: Córka Kasi Kowalskiej czuje się znacznie lepiej po zdrowotnych perturbacjach. Jak teraz wygląda Ola

Nie przegap: Wysokość emerytury Beaty Tyszkiewicz może zaskoczyć. Ile otrzymuje legendarna artystka