Jak podaje portal "Pikio", syn Marka Grechuty poinformował o śmierci Tadeusza Kalinowskiego. To on współtworzył kabaret i zespół Anawa i był jednym z najbliższych współpracowników Marka Grechuty i zaprojektował cztery okładki albumów artysty.

Zmarł Tadeusz Kalinowski

Tadeusz Kalinowski odszedł w niedzielę 21 marca 2021 roku nad ranem. O jego śmierci poinformował na oficjalnym profilu syn Marka Grechuty, Łukasz. Pod postem z tą smutną informacją pojawiły się liczne kondolencje i wyrazy współczucia.

W poście informującym o jego śmierci możemy przeczytać, że Kalinowski był współzałożycielem kabaretu Anawa i wieloletnim przyjacielem Marka Grechuty. Wspólnie tworzyli legendę kabartu. Swoje pierwsze występy dali w niewielkim klubie "Bambuko" na miasteczku studenckim w Krakowie - był to rok 1966. Byli wówczas studentami Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

Tadeusz Kalinowski urodził się w Przemyślu, ale od czasów studiów związany był przede wszystkim z Krakowem. Choć studiował architekturę, nie pracował w zawodzie. Był grafikiem. To właśnie on zaprojektował cztery okładki albumów Marka Grechuty. Mowa o płytach: "Korowód", "Droga za widnokres", "Pieśni" oraz "Śpiewające obrazy".

W kabarecie Anawa powstały pierwsze utwory Marka Grechuty, które śpiewają kolejne pokolenia fanów muzyki. Równolegle do kabaretu działał zespół Anawa, w którym poza Markiem Grechutom występowali grający na fortepianie Jan Kanty Pawluśkiewicz, grający na skrzypcach Zbigniew Wodecki, gitarzysta Tadeusz Dziedzi, a także będąca natchnieniem do powstania piosenki "Prześliczna wiolonczelistka" Anna Pawluśkiewicz z domu Wójtowicz.

Tadeusz Kalinowski/ Facebook @Marek Grechuta
Tadeusz Kalinowski/ Facebook @Marek Grechuta
Tadeusz Kalinowski/ Facebook @Marek Grechuta

Rodzinie, bliskim i przyjaciołom Tadeusza Kalinowskiego składamy najszczersze wyrazy współczucia.

To też może cię zainteresować: Odszedł wybitny poeta. To ogromna strata dla polskiej kultury. Kondolencje płyną z całego kraju

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ten wyjątkowy duet podbił serca internautów. Trudno przejść obok tego nagrania obojętnie

O tym się mówi: Czy czeka nas w najbliższych dniach twardy lockdown? Rzecznik rządu Piotr Müller nie pozostawia w tej kwestii złudzeń