Aby zapobiec ukąszeniom owadów, dermatolodzy zalecają następujące wskazówki:

Użyj środka odstraszającego owady

Aby chronić się przed komarami, kleszczami i innymi robakami, na odsłoniętą skórę i odzież używaj środka odstraszającego owady, który zawiera od 20 do 30 procent DEET. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami i zastosuj ponownie zgodnie z zaleceniami. Jeśli nosisz również krem ​​z filtrem, najpierw nałóż go, pozwól mu wyschnąć, a następnie nałóż środek odstraszający owady.

Nie używaj kremów przeciwsłonecznych zawierających środki odstraszające owady, ponieważ filtry przeciwsłoneczne należy nakładać obficie i często, podczas gdy środek odstraszający owady powinien być stosowany oszczędnie.

Nosić odpowiednią odzież

Jeśli wiesz, że będziesz chodzić w nocy lub wędrować po gęsto zalesionym terenie, ubierz się odpowiednio, aby zapobiec ukąszeniom owadów. W miarę możliwości zakrywaj odsłoniętą skórę, nosząc koszule z długimi rękawami, spodnie, skarpetki i zamknięte buty zamiast sandałów. Aby uzyskać dodatkową ochronę, naciągnij skarpetki na spodnie i wsuń koszulę do spodni. Możesz również wstępnie potraktować zewnętrzne warstwy odzieży środkiem odstraszającym owady zawierającym aktywny składnik Permetryna. Postępuj zgodnie z instrukcjami i pozostaw ubrania do wyschnięcia przez co najmniej dwie godziny przed ich założeniem.

Użyj siatek

Jeśli śpisz na świeżym powietrzu, używaj moskitier, aby chronić się przed komarami. Poszukaj takiej, która została wstępnie potraktowana insektycydem pyretroidowym. Jeśli nie sięga podłogi, wsuń pod nią materac, aby zapewnić maksymalną ochronę.

Zwróć uwagę na ostrzeżenia dotyczące występowania danych owadów w różnych obszarach kraju, w którym przebywasz. Sprawdź stronę internetową i przestrzegaj ostrzeżeń i zaleceń dotyczących podróży.

Czasami, pomimo największych wysiłków, ukąszenia nadal się zdarzają. Na szczęście większość ukąszeń i użądleń można bezpiecznie leczyć w domu. Aby leczyć ukąszenia i użądlenia w domu, dermatolodzy zalecają następujące wskazówki: W przypadku bolesnych ukąszeń, takich jak użądlenie pszczoły, weź dostępny bez recepty środek przeciwbólowy, taki jak paracetamol lub ibuprofen.

Zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami na etykiecie i używaj właściwej dawki. W przypadku swędzących ukąszeń zastosuj okład z lodu lub dostępny bez recepty krem ​​przeciw swędzeniu, taki jak hydrokortyzon. Inną opcją jest przyjmowanie dostępnego bez recepty doustnego leku przeciwhistaminowego.

Aby zmniejszyć obrzęk, przyłóż do ugryzienia okład z lodu Jeśli po ugryzieniu przez owady wystąpią jakiekolwiek poważne objawy, takie jak wysypka, gorączka lub bóle ciała, natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub dermatologiem. Pamiętaj, aby poinformować lekarza o swoim ostatnim ugryzieniu, aby mógł zbadać cię pod kątem przenoszonej choroby.

O tym się mówi: Wywiad Harry'ego i Meghan z Oprah był najlepszym rodzajem zemsty? Książę podjął decyzję w 24 godziny

Zerknij: Edyta Górniak odrzuciła lukratywną propozycję z popularnego show w TVP. Fani są zaskoczeni decyzją piosenkarki. Wiadomo jakie miała powody