Jak informuje portal o2, w Indiach panuje kolejny wirus, który powoduje ogromną śmiertelność wśród zakażonych osób. Czy mamy powody do niepokoju?

O co chodzi?

Mowa o wirusie Nipah, z którym obecnie nie mogą poradzić sobie mieszkańcy Indii. W Europie nadal mało wiadomo na temat tego wirusa. Warto jednak zaznaczyć, że śmiertelność wśród chorych osób jest bardzo wysoka, a osoby którym udało się wyleczyć z zakażenia cierpią na dotkliwe powikłania.

Pierwsze zakażenia wirusem Nipah pojawiły się w Malezji w 1999 roku. Wirusem zakaziło się wówczas 300 osób, a 100 z nich zmarło. 20 lat później wirus pojawił się w Indiach, wtedy z 19 zakażonych osób zmarło 17. Naukowcy szacują, że 70% zakażonych wirusem osób umiera.

Wirus Nipah jest, tak jak COVID-19, wirusem pochodzenia odzwierzęcego. Jak zaznaczają eksperci, rozprzestrzenił się w Indiach poprzez zanieczyszczone pożywienie.

Czy czeka nas kolejna pandemia?

- Jedną z prawdopodobnych teorii jest to, że ci, którzy zostali zarażeni zjedli pokarm lub owoce skażone śliną lub odchodami nietoperzy - zaznaczył profesor medycyny w Rządowym Kolegium Medycznym w Thiruvananthapuram, NPR dr Thekkumkara Surendran.

Na ten moment eksperci zaznaczają, że nie ma jednak podstaw do paniki bowiem wirus Nipah nie przenosi się tak łatwo jak COVID – 19, nie stanowi zatem zagrożenia do wywołania pandemii.

Mimo wszystko Światowa Organizacja Zdrowia uznała wirus Nipah za niezwykle niepokojący i umieściła go na liście priorytetów, które nieustannie należy monitorować.

Jak informował portal "Życie Polska": ŻONA WIESŁAWA GOŁASA ODWAŻYŁA SIĘ NA SZCZERE WYZNANIE. CO TAKIEGO POWIEDZIAŁA WDOWA PO ZNANYM AKTORZE

Przypomnij sobie: TO BĘDZIE OGROMNA NIESPODZIANKA DLA KRÓLOWEJ ELŻBIETY II. LILIBET JUŻ NIEBAWEM ZAGOŚCI W PAŁACU, A TO WSZYSTKO DZIĘKI KSIĘŻNEJ KATE

Portal "Życie Polska" pisał również: MUSIMY POŻEGNAĆ SIĘ Z LETNIĄ POGODĄ! NIESTETY, W NAJBLIŻSZYCH DNIACH AURA ZA OKNEM NIE BĘDZIE NAS ROZPIESZCZAĆ

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: NIEBAWEM WEJDZIE W ŻYCIE NOWY POMYSŁ RZĄDU! KTO BĘDZIE MÓGŁ SKORZYSTAĆ Z NOWEGO ZASIŁKU I OTRZYMAĆ 12 TYSIĘCY ZŁOTYCH