Jak podaje "Biznes Info", rząd szykuje dla obywateli Polski nielada niespodziankę. Właśnie powstaje rozporządzenie przygotowywane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, z którego jasno ma wynikać, że firmy ciepłownicze będą miały możliwość wprowadzenia zmian w cennikach, by wliczyć powiększające się koszty nabycia praw do emisji dwutlenku węgla.

Eksperci przekonują, że za cztery lata wysokość opłaty urośnie o 256 złotych

To jednak nie wszystko, co przyszło do głowy ekspertom Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami - KOBiZE. Jak podają, w 2030 roku Polacy za ciepło zapłacą więcej aż o 667 złotych!

Czynnikiem zwiększającym rachunek za ciepło są rosnące wciąż koszty wykupu praw do emisji dwutlenku węgla. Przyczyny wzrostu kosztów wykupu praw do emisji CO2 nie są jasne, jednak w czwartym kwartale ubiegłego roku, urosły z 26 euro za tonę do 30 euro za tonę, a obecnie to jest już 42 euro za tonę.

W wyniku tej zagadkowej rosnącej ceny, przodownik na rynku energii w naszym kraju PGE, będzie musiał za prawo do emisji dwutlenku węgla zapłacić już nie 5,5 miliarda złotych, jak to było w zeszłym roku, a być może i 11 miliardów złotych.

Za ustalenie maksymalnych cen na rynku energetycznym odpowiada prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE), który będzie brał pod uwagę w tym procesie jedynie wzrost kosztów nabycia praw do emisji CO2.

Przedstawiciele Wydziału Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska zabrali głos w tej sprawie.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska, mając na uwadze, że niektóre z przedsiębiorstw mogłyby nie sprostać obciążeniom rosnącymi kosztami, co w skrajnych przypadkach mogłoby doprowadzić do ich upadłości, podjęło decyzję o nowelizacji rozporządzenia taryfowego dla ciepła, celem stworzenia możliwości odzyskania niedoszacowanych kosztów emisji w przyszłości. (...)

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Zapadła decyzja w sprawie nielegalnego pochówku Piotra Woźniaka-Staraka. Wuj, Mirosław S. usłyszał wyrok. Wielu Polaków będzie zaskoczonych

Zerknij tutaj: Ważna wiadomość dla wielu Polaków. Poważne zmiany w świadczeniu 500 Plus. O kogo chodzi i kogo dotyczą