Krew jest potrzebna zawsze. Jeżeli jesteś chętny w pomocy – przeczytaj, jak to zrobić i zacznij działać!

Nie zdążymy ją niczym zamienić ani sztucznie wyprodukować. Nie uda się też kupić. Więc bardzo ważne jest dzielić się nią. Krew oddawana przez honorowych dawców – każdego dnia służy po ratunkiem dla mnóstwa żyć. Sprawdź na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w podstronie Gdzie i kiedy oddać krew? Następnym krokiem będzie zgłoszenie się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach lub Terenowych Oddziałów czy punktów mobilnych. W tym czasie w Katowicach możesz również skorzystać z rejestracji telefonicznej pod numerem 32 20 87 377 czy rejestracji przez Internet TUTAJ.

Kto może oddać krew?

O tym, kto jest w stanie podzielić się krwią, postanowi lekarz. To prosta proces. Wypełniasz ankietę i odpowiadasz na pytania na temat Twojego zdrowia. Pobierają od Ciebie próbkę krwi na test poziomu hemoglobiny lub morfologię krwi, po czym określają grupę krwi. Aby oddać krew, nie musisz znać swojej grupy krwi. Lekarz, prowadząc wywiad lekarski, oraz analizując skrócone badania przedmiotowe oraz wyników badań laboratoryjnych, zakwalifikuje Cię do oddania krwi.

rckik-katowice.pl

Czy pobranie krwi jest procesem bolącym?

Pobranie krwi nie boli; trwa dość szybko; dostaniesz po nim czekoladę. Dzięki naszym Partnerom można skorzystać również z akcji specjalnych, na których można otrzymać m.in. lody, smoothie, ciasto, pizzę czy voucher do zrealizowania!

Jak przygotować się do oddania krwi?

Powinieneś być zdrowy (i tak się czuć), wyspany, wypoczęty i po lekkim, niskotłuszczowym śniadaniu oraz powinieneś ważyć minimum 50 kg (odpowiednia proporcja wagi do wzrostu). Na stronie internetowej RCKiK w zakładce Krwiodawca możesz sprawdzić swoje BMI przed oddaniem krwi (ale koniecznie może postanowić lekarz). Również musisz mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, adresem, numerem PESEL (czyli np. dowód osobisty lub paszport).

Później oddasz próbkę krwi, która zostanie poddana analizie. Jeżeli jeszcze nie wiesz, to będziesz wiedział jaką masz grupę krwi. Wyniki Twoich badań trafią do lekarza, który postanowi, czy jesteś w stanie oddać krew. Wyniki też są dla Ciebie, dzięki nim czas od czasu możesz obserwować stan swojego zdrowia. Pobranie trwa krócej niż przygotowania tzn. 5-10 minut. Po pobraniu musisz odpocząć: powoli usiąć, wypić kawę, zjeść jedną z czekolad (dostaniesz parę, by mieć energię).

COVID-19 a oddawanie krwi

Przed wyjściem z domu ostatecznie powinieneś sprawdzić swoją temperaturę. Przy temperaturze powyżej 37.3 °C nie można oddać krwi i zdecydowanie powinny skontaktować się z lekarzem. W każdym miejscu poboru krwi znajduje się stanowisko do wstępnej kwalifikacji. Krwiodawca wypełnia tam wstępną ankietę, dezynfekuje ręce, a każdej osobie mierzona jest temperatura w sposób bezdotykowy. Po wstępnej kwalifikacji Krwiodawca zostaje zarejestrowany i poddaję się drugiej kwalifikacji. Krew może oddać osoba, która m.in. podczas ostatnich 14 dni nie przekraczała granicy poza RP, której temperatura ciała nie jest większa niż 37.3 °C, nie ma objawów infekcji, nie jest objęta kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym i w trakcie ostatnich 14 dni nie kontaktowała się z osobą zakażoną koronawirusem. W związku z obecnym stanem epidemiologicznym zgłaszanie się odbywa w maseczce do oddania krwi bez osób towarzyszących. Dawcy w kolei oczekują do oddania krwi zachwycając niezbędną odległość: 1-1.5 metra.

rckik-katowice.pl

Gdzie oddać krew?

Rejestracja i oddanie krwi odbywają się w siedzibie RCKiK w Katowicach (wejście od ul. Kozielskiej) lub w Terenowych Oddziałach w: Bielsku-Białej, Bytomiu, Cieszynie, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Pszczynie, Sosnowcu, Tarnowskich Górach lub Zabrzu. Stacjonarnie można oddać krew też w Knurowie, Zawierciu i Żywcu, a często również w innych lokacjach Polski. Grafik i adresy terenowych zbiórek krwi znajdziesz TUTAJ. Najbliższe akcje krwiodawstwa będą w następujących miejscach i terminach:

  • Letnie orzeźwienie w Tychach! 24 sierpień g. 8.00-14.30
  • Letnie orzeźwienie w Tychach! 31 sierpień g.8.00-14.30
  • Wakacje na Rynku w Chorzowie! 27 sierpień g.8.00-14.30
  • Soboty spędzamy w Parku Śląskim! 29 sierpień g.11.00-15.00

Potrzebne osocze do walki z COVID-19

Podczas epidemii potrzebne jest również osocze do zmagania się z koronawirusem. Osoby, które chciałyby się zgłosić, mogą to zrobić - wystarczy zadzwonić pod numer 726 227 229.

Bieżące informacje m.in. o akcjach specjalnych znajdują się na stronie internetowej, Facebooku i Instagramie RCKiK w Katowicach.

Jak informował portal "Życie PL": W Międzyzdrojach potężny dzik zmagał się na plaży. Plażowicze spotkali się z prawdziwym zagrożeniem

Przypomnij sobie: Potężne mandaty dla grzybiarzy? To możliwe, jeśli nie zastosujemy się do istotnych zasad, bezkarność może słono kosztować

Portal "Wiesz" pisał również: Krzysztof Jackowski prognozuje pogodę na zimę 2020. Jasnowidz przewidział, jaka aura obejmie Polskę zimą 2020