W lasach pojawiły się już tłumy grzybiarzy, których nieustannie obserwują leśnicy z Lasów Państwowych. Ta popularna wśród Polaków forma wypoczynku może jednak powodować problemy dla ekosystemu leśnego.

„Rzeczpospolita” w najnowszym tekście napomina fanów grzybobrania za co można otrzymać w lesie mandat. Przez niektóre można pozbyć się nawet 500 złotych!

Mandat w lesie podczas grzybobrania? To możliwe, jeśli nie stosujemy się do zasad!

Okazuje się, że jednym z głównych problemów Polaków wybierających się na grzybobranie, szczególnie mało doświadczonych grzybiarzy jest fakt, że wybierają się w miejsca niedozwolone, tam, gdzie obowiązuje zakaz wstępu, m.in. w miejsca z uszkodzonym drzewostanem, do rezerwatów czy pomników przyrody.

Na grzyby nie wolno wybierać się również w miejsca z zagrożeniem pożarowym czy tam, gdzie prowadzona jest wycinka drzew.

Za wejście w takie miejsce można dostać nawet 500 złotych mandatu, choć w większości przypadków skuteczne okazuje się być wyłącznie pouczenie bądź nagana.

Czego jeszcze nie wolno robić w lesie? To między innymi zanieczyszczanie gleby, śmiecenie, kopanie gruntu i runa leśnego, uszkadzanie grzybów i szczególnie grzybni, drzew, krzewów lub innych roślin, czynienie zniszczeń urządzeń i obiektów gospodarczych, turystycznych i technicznych, a także uszkadzanie znaków i tablic.

Jak przypomina Radio Zet, lista zakazów w lasach jest jednak dłuższa – nie wolno m.in. zbierać płodów runa leśnego w zabronionych terenach, rozgarniać ściółki, prowadzić wypasu zwierząt, biwakować poza miejscami do tego przeznaczonymi, niszczyć gniazd czy wybierać jaj i piskląt, a także niszczyć domów innych zwierząt. Zabroniony jest również hałas i płoszenie zwierząt.

Co istotne dla wielu osób – wjazd samochodem jest również bezprawny. Na terenie Polski jest ponad 4 tysiące leśnych parkingów, jak przypominają Lasy Państwowe.

Jak informował portal "Życie PL": JUŻ WKRÓTCE MOŻE SIĘ POJAWIĆ NOWE OGRANICZENIE DLA TYSIĘCY POLAKÓW, NIE MA POWODÓW DO ZADOWOLENIA. O SPRAWIE POWIADOMIŁ GIS

Przypomnij sobie: CZY PROGRAM 500 PLUS NIE DAŁ SPODZIEWANEGO PRZEZ RZĄD EFEKTU? TRUDNA SYTUACJA, WICEMINISTER SIĘ TŁUMACZY, RESORT BĘDZIE BADAŁ SPRAWĘ

Portal "Życie PL" pisał również: MROŻĄCA KREW W ŻYŁACH NIESPODZIANKA W SUPERMARKECIE. NIETYPOWY GOŚĆ WSZEDŁ DO SKLEPU W ŚRODKU DNIA, WSZYSTKO NAGRAŁY KAMERY