„Nie jestem najbiedniejszym prezydentem. Najbiedniejszy to ten, który dużo potrzebuje do życia. Mój styl życia jest konsekwencją mojej przeszłości. Jestem synem swojej historii. Są lata, kiedy byłbym szczęśliwy, mając materac”.

To jeden ze słynnych cytatów najskromniejszego byłego prezydenta świata, Jose Mujicy, który był prezydentem Urugwaju w latach 2010-2015.

Mujica słynie z działalności charytatywnej i chęci przekazania 90 proc. swojej miesięcznej pensji w wysokości 12 tysięcy dolarów na pomoc biednym i wsparcie małych przedsiębiorców.

Mimo pełnienia przez cztery lata najwyższego tytułu w kraju, Mujica i jego żona prowadzili bardzo skromne życie w porównaniu z innymi światowymi przywódcami za jego rządów.

Mujica mieszka na małej farmie i nadal jeździ swoim starym Volkswagenem Beetle, czyli swojskim garbusem, który prowadzi samodzielnie, nie ma kierowcy. Jego oficjalnej rezydencji po zakończeniu kadencji strzeże tylko dwóch policjantów i trzynogi pies.

Piękny i efektowny Dom Prezydencki, który był oficjalną rezydencją byłych prezydentów Urugwaju, jest obecnie muzeum.

Ponieważ Mujica zdecydował się zamieszkać we własnym domu, przekształcił Dom Prezydencki w muzeum na cześć byłych prezydentów.

"Najbiedniejszy" wśród prezydentów pokazał, jak powinna wyglądać misja głowy państwa!

W przeciwieństwie do innych prezydentów i światowych przywódców, Mujica był często krytykowany za brak zainteresowania swoim wyglądem i postawą.

Mimo to Mujica nie przejmuje się krytyką i koncentrował się na najważniejszych sprawach kraju.

Chociaż wielu może uznać, że nie nadawał się na stanowisko prezydenta, Mujica nie jest tylko przypadkowym człowiekiem, któremu poszczęściło się w wyborach. W rzeczywistości był bojownikiem partyzanckim Tupamaros, lewicowej partii w Urugwaju.

fot. Youtube @Geomovies

Podczas swojego pobytu w Tupamaros Mujica rabował banki, które obciążały biednych, kluby strzeleckie i inne firmy, które okazały się skorumpowane i zaangażowane w defraudację funduszy publicznych.

Był dwukrotnie więziony w ciągu 14 lat i strzelano do niego 6 razy podczas próby ucieczki z więzienia, ale to go nie spowolniło. Później, po latach, kontynuował walkę z korupcją w swoim biurze jako prezydent Urugwaju.

Dla niego najważniejsi są ludzie i dobrobyt kraju. Wie, że władza i pieniądze będą zachęcać do korupcji tylko wtedy, gdy staną się jedynymi motywami.

Jak mówił:„Władza nie zmienia osoby, pokazuje tylko prawdziwe ja”.

Mujica naprawdę udowodnił, że jego najlepszym interesem są zawsze obywatele jego kraju, a nawet był skłonny zrezygnować z korzyści, jakie przyniosła mu praca, gdy był prezydentem Urugwaju.

Niewielu liderów można porównać z Mujicą, a on jest zdecydowanie jednym na milion. Być może światowi przywódcy mogą nauczyć się czegoś od Mujici na temat tego, jak przedkładać interes publiczny nad korzyści osobiste.

Jak informował portal "Życie PL": CZY TEN CHŁOPAK POCHODZI Z MARSA? NIESAMOWITA WIZJA 24-LATKA POWALIŁA NA KOLANA NAWET ŚWIATOWYCH NAUKOWCÓW, ZDAJE SIĘ MÓWIĆ PRAWDĘ

Przypomnij sobie: JAK PRAWIDŁOWO ZADBAĆ O TRAWNIK JESIENIĄ, ZANIM NASTANĄ PIERWSZE MROZY? WŁAŚCIWA PIELĘGNACJA POZWOLI CIESZYĆ SIĘ NIM WIOSNĄ

Portal "Życie PL" pisał również: MĘŻCZYZNA UŻYWAŁ TEGO DO ROZŁUPYWANIA ORZECHÓW PRZEZ 25 LAT, TO CUD, ŻE NIC SIĘ NIE STAŁO! NIETYPOWY DZIADEK DO ORZECHÓW ROBI FURORĘ W INTERNECIE