Wyblakła trawa, dziury i ubytki w darni, a często nawet i łyse połacie, czy biały nalot grzybni zwanej pleśnią śniegową – tego możemy się spodziewać, jeśli prawidłowo nie zadbamy o stan naszego trawnika tuż przed nastaniem pierwszych mrozów.

Choć wydaje się to zbędne, bo przecież trawę przykryje śnieg to poświęcenie zaledwie jednego popołudnia naszemu trawnikowi pozwolić cieszyć się nim już wczesną wiosną, wtedy będzie miał szanse się odwdzięczyć. Jak to zrobić? Informuje o tym serwis Dom WP.

Jak zadbać o trawnik wczesną jesienią? To ważne, by zabrać się za prace ogrodowe przed nastaniem pierwszych mrozów!

Okazuje się, że bardzo istotne jest ostatnie koszenie trawy, trzeba je wykonać na wysokość około 4 centymetrów od ziemi. Jeśli zostanie przycięta za krótko, narażamy korzenie na przemarznięcie, pozostawiona dłuższa spowoduje, że mogą się wdać choroby grzybowe. Koszenie warto wykonać po połowie października, ale wiele zależy od pogody.

Podstawą jest również właściwe napowietrzenie trawnika i darni, czyli aeracja. Ta procedura pomaga rozluźnić glebę, usunąć filc i mchy, które przyczyniają się choroby traw. Aeracja powinna być wykonana przed grabieniem i ostatnim pokosem.

fot. Youtube @LawnsmithTV

Równie istotne jest – co może się wydawać niepotrzebne – nawożenie, które różni się od tego wiosenno-letniego: nawóz nie może zawierać związków azotu. Przymrozek w połączeniu z tym pierwiastkiem zaszkodzi roślinom. Warto wykorzystać nawozy fosforowo-potasowe, które uodparniają trawę na mrozy. Nawóz trzeba rozprowadzić po koszeniu, trzeba później obficie podlać trawnik.

Jeśli trawa cierpi z powodu mchu czy skrzypu polnego to warto sprawdzić pH gleby i wykonać wapnowanie gleby (ale nie wcześniej niż kilka tygodni po nawożeniu).

Kluczem jest również grabienie liści, które – jeśli pozostaną na trawniku – mogą przyczyniać się do niszczenia trawy, jej gnicia i chorób grzybowych. Odcinają bowiem dopływ tlenu do trawnika. Do tego celu warto wykorzystać tzw. miotłograbie, a w przypadku wielkiego trawnika – odkurzacz do liści z workiem i funkcją rozdrabniania.

fot. Youtube @GardenContinuumINC

Jak informował portal "Życie PL": KROWY NIE MAJĄ UCZUĆ NICZYM LUDZIE? OTO PRZYKŁAD, KTÓRY ŁAMIE WSZELKIE STEREOTYPY DOTYCZĄCE ZWIERZĄT, JEJ MIŁOŚĆ JEST TAK WIELKA, JAK ONA SAMA

Przypomnij sobie: JEŚLI KUPILIŚMY TEN PRODUKT TO LEPIEJ SIĘ GO POZBYĆ, MOŻEMY SIĘ ZATRUĆ! GŁÓWNY INSPEKTORAT SANITARNY PRZESTRZEGA, NAKAZAŁ WYCOFAĆ GO ZE SKLEPÓW

Portal "Życie PL" pisał również: CHOĆ ISTNIEJĄ DZIESIĄTKI GATUNKÓW JADALNYCH GRZYBÓW TO NIE WSZYSTKIE SŁUŻĄ ZDROWIU. ZDANIEM SPECJALISTÓW ZA BEZPIECZNE MOŻNA UZNAĆ TYLKO CZTERY