Niezwykła historia sukcesu paraolimpijki Anastasii Pagonis zaczęła się, gdy straciła wzrok w wieku 14 lat. To prawda, że to trudny wiek dla każdej nastolatki, ale radzenie sobie z niepełnosprawnością zmieniającą życie sprawiało, że było jeszcze gorzej.

– Przemyślenie siebie i zmiana trybu myślenia zajęła mi około ośmiu miesięcy – powiedziała dziennikarzom. Potem przyszło jej do głowy: OK, jestem niewidoma. Co mam teraz zrobić ze swoim życiem? – wyznała.

Pochodząca z Long Island w Nowym Jorku dziewczyna praktycznie dorastała w wodzie. Zaczęła pływać wyczynowo w stylu dowolnym zaledwie kilka miesięcy przed całkowitym oślepnięciem.

Choć była świetna w tym sporcie, nawet przy ograniczonej wizji to napięta atmosfera „dość agresywnego zespołu” skłoniła ją do rezygnacji z rywalizacji.

Utrata wzroku sprawiła, że była blisko porzucenia zajęcia, które kochała i to zebrało ciężkie emocjonalne żniwo. Po miesiącach terapii uparta nastolatka była gotowa wrócić do pływania, jednak nie wystarczyło jej sama czynność dla rekreacji. Chciała konkurować.

Potem stanęła przed kolejnym dylematem. „Nikt nie chciał trenować niewidomej dziewczyny” - wspominała w wywiadzie. „Skończyło się na tym, że po około ośmiu miesiącach znalazłam niesamowitego trenera, który byłby skłonny mnie wyszkolić i założyłam zaciemniające gogle, aby spróbować znaleźć dla siebie sposób na pływanie wyczynowe”.

W wieku 16 lat Pagonis zyskała reputację zaciętego zawodnika, zdobywając dwa złote medale na World Para Swimming World Series w Australii. Nawet z nowo odkrytym poczuciem spełnienia, Pagonis początkowo nie chciała korzystać z mediów społecznościowych.

Kiedy jednak Pagonis zdała sobie sprawę, że jej doświadczenia i pozytywne nastawienie mogą być dobrodziejstwem dla innych, ochoczo zaczęła być wzorem do naśladowania. „Chcę pomagać ludziom tak, jak potrzebowałam pomocy” – powiedziała dziewczyna.

Niewidoma pływaczka z psem przewodnikiem! Nietypowe rozwiązanie na Paraolimpiadę 2021!

Po powrocie do sportu Pagonis był naprawdę w swoim żywiole. „To miejsce, w którym czuję, że nie jestem niepełnosprawny i czuję, że to jedyne miejsce, w którym czuję się wolna. Kiedy nurkuję w wodzie, jestem tylko ja w basenie i czuję z nim taki związek ”.

Program Puppies With Purpose Program The New York Islander’s Puppies With Purpose (założony we współpracy z organizacją non-profit Guide Dog Foundation) miał wkrótce mieć swojego pierwszego absolwenta, uroczego labradora o imieniu Radar. A z kim lepiej połączyć szczenię niż niewidomą pływaczką?

Z powodu pandemii Anastasia i Radar rozpoczęli wstępne szkolenie w jej domu. 19 sierpnia byli gotowi do wspólnego podboju świata. „Jestem taka szczęśliwy, że mam Radar” - powiedziała dziewczyna dziennikarzom. „Przywrócił mi niezależność i jest moim najlepszym przyjacielem i kompanem!”.

Ta niezależność pozwoliła pływaczce zająć miejsce jako rezydentka w Centrum Szkolenia Paraolimpijskiego w Kolorado, a jej celem jest udział w igrzyskach Tokio 2021. „To była dla mnie ogromna i przerażająca decyzja” - napisał na Twitterze dziewczyna. „Ale czasami musisz zrobić wielki skok, ponieważ jeśli nie spróbujesz, nie wiesz, co się stanie. Zawsze podążaj za marzeniami” - wyznała.

Jak informował portal „Życie PL”: ROZGOTOWANY MAKARON, PĘKNIĘTE JAJKO PODCZAS GOTOWANIA CZY PRZESOLONA ZUPA? PROSTE ROZWIĄZANIA KUCHENNYCH PROBLEMÓW, KTÓRE LEPIEJ ZNAĆ

Przypomnij sobie: NAGRANIE ZMROZIŁO KREW W ŻYŁACH INTERNAUTÓW! MAMA GWIAZDY SOCIAL MEDIÓW NAGRAŁA OPUSZCZONY DOM, SZCZEGÓŁ W OKNIE PRZERAŻA

Portal „Życie PL” pisał również: ZDUMIEWAJĄCE INFORMACJE O ZAROBKACH W TELEWIZJI POLSKIEJ, ZWYKLI POLACY MOGĄ POMARZYĆ O TAKIEJ PENSJI. KILKANAŚCIE MILIONÓW ZŁOTYCH TO PULA NA NAGRODY