Do dramatycznych scen doszło w ciągu ostatniej doby w wielu regionach Europy Środkowej. W czwartek nastąpiło poważne załamanie pogody, które przyniosło burze, nawałnice, a także trąby powietrzne.

Ogromne szkody

Największe straty odnotowali nasi południowi sąsiedzi. Czesi podali już, że skutki żywiołu są katastrofalne.

„Informacje są skąpe. Wiemy, że przeszło tamtędy tornado. Są zniszczone budynki i są ranni. Całą noc będziemy precyzować te informacje, ale mówimy o wielkiej katastrofie naturalnej” – mówił jeszcze wczoraj szef czeskiego MSW.

Wśród skutków tornada są powalone drzewa, zniszczone samochody i domy. Już wiadomo, że największe szkody odnotowano w miejscowościach powiatów Brzeclav i Hodonin. Wieś Hruszki w pobliżu granicy ze Słowacją została w połowie praktycznie zrównana z ziemią.

Zgodnie z relacją mieszkańców, wiatr był tak silny, że rzucał samochodami w budynki. Do tego zerwało dach z lokalnej świątyni, a wieża legła w gruzach.

Na Morawach ogłoszono czwarty poziom stanu pogotowia i wysłano oddziały ratunkowe. Niestety wiadomo już, że zginęły co najmniej trzy osoby, a ponad setka jest rannych.

Do usuwania skutków żywioły ma zostać wkrótce skierowane czeskie wojsko. Tymczasem w sieci pojawiły się już liczne nagrania pokazujące skalę zniszczeń. Filmiki robią ogromne wrażenie.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Od piątku mamy zmiany w obostrzeniach covidowych. Rząd Mateusza Morawieckiego opublikował nowe rozporządzenie. Kogo szczególnie dotkną zmiany

Jak informował portal „Życiepl.com”: Kondolencje płyną z całej Polski. Odszedł twórca kultowych filmów, które wpłynęły na pokolenia Polaków

Z życia znanych ludzi informowaliśmy o: Majątek Moniki Richardson i Zbigniewa Zamachowskiego jest już w trakcie podziału. Wiadomo co zatrzymało każde z prawie byłych już małżonków

Sprawdź także ten artykuł: Ekonomiści ujawniają prawdę na temat emerytur. Jeśli nic się nie zmieni, wszyscy poniesiemy konsekwencje. Wyliczenia nie dają nam nadziei