Choć sytuacja związana z pandemią koronawirusa na chwilę obecną jest już stabilna, nadal obowiązuje nas wiele obostrzeń.

Teraz, w zaczynającym się obecnie okresie wakacyjnym, głównie skupiają się one na zasadach dotyczących podróżowania za granicę.

Zmiany w obostrzeniach

W Dzienniku Ustaw opublikowano już nowe rozporządzenie dotyczące osób, które powracają do Polski z państw nieobjętych Strefą Schengen.

Ma to pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się nowych odmian wirusa SARS-CoV-2, które maja potencjał wywołania kolejnych ognisk zakażeń.

Rozporządzenie zostało podpisane w środę przez premiera Mateusza Morawieckiego po tym jak jego szczegóły omówili przedstawiciele ministerstwa zdrowia oraz spraw zagranicznych.

W życie wejdzie już dziś o północy (w nocy z czwartku 24 na piątek 25 maja).

samolot / YouTube: vipek27
samolot / YouTube: vipek27

Co się dokładnie zmieni?

Wiadomo już, że osoby przyjeżdzające z państw spoza Strefy Schengen lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego muszą odbyć kwarantannę trwającą dziesięć dni.

Skrócić ją może wykonanie testu po siedmiu dniach od przekroczenia granicy i uzyskanie negatywnego wyniku.

Dotychczas tego typu zasady obowiązywały tylko osoby przybywające z Indii, Brazylii, Republiki Południowej Afryki i Wielkiej Brytanii. Reszta mogła skrócić kwarantannę dzięki testowi wykonanemu już na lotnisku.

Z dobrych informacji wynika, że z wprowadzonych obostrzeń zwolni dowód pełne zaszczepienia.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Burze i nawałnice nie odpuszczą w najbliższym czasie. Synoptycy zapowiadają, że pogoda da się nam mocno we znaki. Jaka prognoza na najbliższe dni

Jak informował portal „Życiepl.com”: Anna Lewandowski szczerze powiedziała co myśli o wczorajszym meczu. Ważne słowa skierowała do Roberta Lewandowskiego i jego drużyny

Z życia znanych ludzi informowaliśmy o: Konflikt miedzy byłą i obecną partnerką Piotra Żyły nabiera tempa. Marcelina Ziętek oskarżyła Justynę Żyłę o zgapianie. Odpowiedź celebrytki zaskakuje

Sprawdź także ten artykuł: Ekonomiści ujawniają prawdę na temat emerytur. Jeśli nic się nie zmieni, wszyscy poniesiemy konsekwencje. Wyliczenia nie dają nam nadziei