Dwa lata temu w USA zauważono pojawienie się gatunku szerszenia azjatyckiego, który zaliczany jest do bardzo niebezpiecznych owadów.

Śmiertelne ukąszenie

Odmiana azjatycka jest największym szerszeniem i jak nazwa wskazuje do tej pory występowała głównie w krajach azjatyckich takich jak: Rosja, Japonia, Chiny i Tajwan.

Szerszeń azjatycki charakteryzuje się czarnym ubarwieniem z pomarańczowo-żółtymi paskami. Długość ciała to maksymalnie 4,5 cm, a rozpiętość skrzydeł sięga nawet 7,6 cm.

Użądlenie przez ten gatunek może mieć tragiczne skutki z powodu silnych reakcji alergicznych. Nawet zdrowa osoba może umrzeć z powodu ukąszenia przez niebezpieczna dla ludzi mandarotoksynę (MDTX). Ukąszenie jest też bardzo bolesne i porównywane do wbicia gorącego gwoździa.

szerszeń azjatycki / YouTube: Ciekawski jak Polak
szerszeń azjatycki / YouTube: Ciekawski jak Polak

Zauważony poza Azją

Szerszeń azjatycki został znaleziony przy granicy Kanady i Stanów Zjednoczony w stanie Waszyngton. Na razie jednak był to tylko martwy owad, który prawdopodobnie został od zeszłego roku.

Naukowcy zapowiadają początek aktywności szerszeni od lipca na co już szykują się amerykańskie władze.

„Jeśli szerszenie zadomowią się w USA, będą miały negatywny wpływ na środowisko, gospodarkę i zdrowie publiczne stanu Waszyngton” – tłumaczy zajmujący się sprawą departament.

Dotarły też do Europy

Szerszenie azjatyckie są nie tylko azjatyckim i amerykańskim problemem. Gatunek został już lata temu zauważony we Francji, a jego zasięg stopniowo poszerza się.

Według szacunków, za kilka lat trafi także do Polski.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Polska pod naporem nawałnic i burz. Liczne interwencje straży pożarnej, podtopienia i ogromny grad. Gdzie są największe straty i co czeka nas dalej

Jak informował portal „Życiepl.com”: Zamieszanie wokół butów Jarosława Kaczyńskiego. W Internecie znalazło się zdjęcie polityka, które zdumiało wszystkich. Prawda na temat wyszła na jaw

Z życia znanych ludzi informowaliśmy o: Agata Buzek podjęła wyzwanie i zmieniła się dla roli. Wygląda teraz zupełnie inaczej. Fani znanej aktorki są zachwyceni nowymi zdjęciami

Sprawdź także ten artykuł: Popularny piłkarz ujawnił co napisał mu jeden z kibiców piłki nożnej. Wiadomość jest oburzająca. Kamil Glik boi się o bezpieczeństwo swojej rodziny