Jak podaje portal "Fakt", Kancelaria Prezydenta zapwiedziała, że najwcześniej wiosną tego roku gotowy będzie projekt ustawy, który wprowadzał będzie do polskiego systemu emerytalnego emerytury stażowe. Tylko w pierwszym roku obowiązywania przygotowywanej przez Prezydenta ustawy na emeryturę mogłoby przejść 570 tysięcy osób i to po ukończeniu 53. roku życia! Emeryci stażowi nie mogliby jednak liczyć na zbyt wysokie świadczenia.

Emerytury stażowe

W trakcie kampanii prezydenckie, prezydent Andrzej Duda mówił dużo o emeryturach stażowych, których wprowadzenie postulowały związki zawodowe. Wprowadzenie do polskiego systemu emerytalnego tego rodzaju świadczenia pozwoliłoby przejść na emeryturę po udowodnieniu przez pracownika odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego.

Andrzej Duda/YouTube @Czas na polityczną kompromitację
Andrzej Duda/YouTube @Czas na polityczną kompromitację
Andrzej Duda/YouTube @Czas na polityczną kompromitację

Prace nad projektem emerytur stażowych rozpoczęły się w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy już w ubiegłym roku. Niestety w związku z epidemią koronawirusa doszło do ich czasowego wstrzymania. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że efektu końcowego prac należy się spodziewać najwcześniej wiosną 2021 roku.

Pomimo, że nie ma jeszcze gotowego projektu, eksperci już zastanawiają sie nad możliwymi wariantami i kosztami, jakie trzeba będzie ponieść w związku z wprowadzeniem emerytury stażowej. "Faktowi" udało się dotrzeć do opinii przygotowanej przez prof. Ryszarda Szarfenberga z Uniwersytetu Warszawskiego.

Seniorzy pieniądze/ YouTube @Eska Info
Seniorzy pieniądze/ YouTube @Eska Info
Pieniądze emeryci/YouTube @Eska Info

Szarfenberg analizował projekt, który zakładał wprowadzenie emerytur stażowych po przepracowaniu 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn, niezależnie od branży w jakiej są zatrudnieni i od zebranego przez nich kapitału. Jest to propozycja przedstawiona przez OPZZ.

Przy tym wariancie, osoby przechodzące na emryturę stażową mogłyby liczyć na minimalną wysokość świadczenia - na ten moment jest to 1250,88 zł brutto (1066 zł netto).

Zdecydowalibyście się przejść na emeryturę stażową?

To też może cię zainteresować: Mandat za spacer z psem? Możemy zapłacić nawet 500 zł! Już niebawem wejdą w życie nowe przepisy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zaskakujące doniesienia TVP. Włosi przekazali istotne informacje na temat wydarzeń w Smoleńsku

O tym się mówi: Św. pamięci Krzysztof Krawczyk już 10 lat temu spisał testament. Dlaczego to zrobił już wtedy