Oferujemy najprostszy przepis: ciasto francuskie z kurczakiem i grzybami. Chociaż można to nazwać ciastem tylko warunkowo.

W rzeczywistości jest to zwykła zapiekanka z „kapeluszem” ciasta. Kurczaka do nadzienia można zastosować zarówno na surowo, jak i wędzony lub pieczony.

filet z kurczaka - 500 g,
pieczarki - 350 g,
mrożony groszek - 1 szklanka,
ciasto francuskie - 2 płaty,
masło - 2 łyżki,
mąka - 2 łyżki,
kremówka - 1 szklanka,
jajko - 1 szt.,
olej roślinny - 2 łyżki,
sól i pieprz do smaku.
Umyj kurczaka, wytrzyj do sucha papierowymi ręcznikami, pokrój w drobną kostkę. Włożyć na patelnię, podgrzać i posmarować olejem roślinnym, solą i pieprzem. Smażyć na dużym ogniu, aż się zrumieni.
Kurczaka wyjmij z patelni, zamiast niego włóż pokrojone grzyby, smaż na dużym ogniu przez 5-7 minut, ciągle mieszając. Przenieś przygotowane grzyby do miski z kurczakiem.
Roztop masło na patelni i stopniowo dodawaj mąkę, ciągle mieszając, aby mąka nie zbrylała się. Gdy masło i mąka zmienią się w jednorodną masę, stopniowo zacznij wlewać śmietanę, również ciągle mieszając.
Przełóż kurczaka i pieczarki na patelnię, dodaj mrożony groszek i dopraw solą i pieprzem. Dusić wszystko razem na małym ogniu, ciągle mieszając, przez kilka minut, aż sos zgęstnieje.
Przełóż mieszaninę do naczynia do pieczenia. Przykryj dno ciastem francuskim, zawijając brzegi tak, aby było szczelne. Drugim płatem przykryj nałożone nadzienie. Widelcem nakłuć ciasto i posmarować ubitym jajkiem.
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i pieczemy, aż ciasto się zarumieni.