Jeśli podejrzewasz inwazję moli spiżarniowych w swoim domu, postępuj zgodnie z naszymi 10 krokami do zapobiegania molikom spiżarniowym, aby chronić swój dom przed tymi szkodnikami.

Zostań pogromcą moli spożywczych

Naprawdę często zadawane przez czytelników pytanie brzmi: „Jak pozbyć się ćmy ze spiżarni w moim domu?” Gwałtownie rosnąca obecność moli spiżarni w naszych domach niesie ze sobą poważne ryzyko skażenia żywności larwami moli w pojemnikach na żywność oraz małymi motylami latającymi w Twojej kuchni.

Wiąże się to z ogólną troską o higienę w kuchni. Jeśli podejrzewasz inwazję ćmy w spiżarni w twoim domu, myślą numer jeden powinno być: działam natychmiast. Ćmy spiżarni rozmnażają się szybko, ponieważ cykl życia ćmy spiżarni jest krótki, możesz być zaniepokojony tym, jak szybko się rozmnażają.

Zbyt łatwo jest nam przechowywać przestarzałą żywność z tyłu przepełnionych półek i pozostawić ją w spokoju przez długi czas. Sprawdzenie, co masz i czynność przesuwania zawartości spiżarni, natychmiast przyniesie korzyść w postaci upewnienia się, że nie zapewniasz bezpiecznego, niezakłóconego środowiska dla szkodników powodujących mole w spiżarni i szafkach kuchennych. Podczas sprawdzania spiżarni możesz sprawdzić każdy pojemnik lub torbę z żywnością z osobna – zarówno pod kątem daty przydatności do spożycia, jak i pod kątem obecności „niechcianych gości”.

Czego szukasz? Ćmy spiżarni mogą występować w postaci latającej postaci dorosłej lub we wcześniejszych stadiach życia ćmy spiżarni (jaja i larwy). Jakie pokarmy są zagrożone? Zwróć szczególną uwagę na produkty zbożowe i strączkowe. Na przykład płatki śniadaniowe, płatki owsiane, mąka, makaron, soczewica, kukurydza, ryż, orzechy.

Sucha karma dla zwierząt domowych, taka jak ciastka, jest szczególnie zagrożona, ponieważ zwykle jest przechowywana w dużych torbach, które nie są łatwe do ponownego zamknięcia i otwarte nie chronią przed molami! A jeśli karmisz dzikie ptaki w swoim ogrodzie, nie zapomnij sprawdzić toreb z nasionami, zbożem i orzechami, które mogłeś przechowywać w garażu lub szopie! Jest to kolejny powód, dla którego ćmy spiżarni mogą być również określane nazwami takimi jak; ćmy ptasie, ćmy mączne, ćmy zbożowe, ćmy pszenne, ćmy spożywcze, ćmy zbożowe, a nawet ćmy ryżowe.

Żywność w oryginalnym opakowaniu, która jest przestarzała i/lub zainfekowana, powinna zostać zutylizowana w takiej postaci, w jakiej się znajduje. Jest to etap usuwania ćmy ze spiżarni. Podobną żywność w pojemnikach wielokrotnego użytku należy ostrożnie wyrzucać, a pojemnik zachować do czyszczenia. Nawet jeśli przechowujesz jedzenie w słojach lub puszkach do wypalania, warto sprawdzić, czy nie zostały umieszczone z powrotem w spiżarni lub szafce z nie do końca zamkniętą pokrywą i dokuczliwymi molami w środku. Należy również dokładnie sprawdzić suszoną karmę dla zwierząt domowych oraz mole w nasionach ptaków – powszechne źródła inwazji moli w spiżarni.

Zanieczyszczoną jajami lub larwami żywność należy usuwać poza domem, aby uniknąć ryzyka rozsypania i ponownego zakażenia w przyszłości – należy umieścić zarażoną i starą żywność w workach, które są następnie bezpiecznie zawiązane.

Regularnie przeglądaj zapasy pilnując daty ważności i kolejności zużywania. Czyść półki i nie "chomikuj" niczego, co może jest zakażone, a może nie jest... Podejrzenie z nikąd sie nie bierze!

O tym się mówi: Melania Trump została przyłapana. Zdjęcie wywołało falę komentarzy. Co się stało

Zerknij: Z aptecznych półek znika znany lek. O ostatecznej decyzji producenta poinformował w komunikacie GIF