Staje się szczególnie uciążliwe, gdy ślimaki dostają się do jadalnych owoców i liści, psując i zmniejszając zbiory. Aby tego uniknąć, możesz oczywiście zastosować chemię, ale jest to bezpieczne tylko w klombach. Na rabatach owocowych zaleca się stosowanie bezpiecznych dla roślin metod postępowania ze ślimakami opisanymi poniżej.

Ślimak boi się soli, musztardy, kwitnącej pokrzywy, kawy, czarnego pieprzu, skorupek jaj i superfosfatu (limonki). Głównym powodem, dla którego wszystkie powyższe metody mogą nie działać, jest to, że użyto tylko jednego produktu i w niewystarczających ilościach. Do prawdziwej i produktywnej walki ze ślimakami trzeba mieszać w odpowiednich ilościach różne (!) rodzaje produktów, które są bezpieczne dla ogrodu, ale nieprzyjemne dla ślimaka. Ramka ochronna wokół grządek powinna być dość szeroka!

Wskazane jest rozkładanie kwitnących pokrzyw wokół żywicieli, prosto z gałęziami skręconymi w pęczek, lekko posypanymi ziemią. Pokrzywę można też pokroić - wtedy liście staną się większe, puchną i wypełniają całą przestrzeń wokół gospodarzy.

Aby zabezpieczyć ogród i rabaty ogrodowe, używaj jednocześnie 3-4 różnych produktów, na przykład skorupek jaj, pokrzywy, papryki i musztardy. Jeśli używasz skorupek jaj o małej frakcji, pamiętaj, że grubość paska ochronnego musi wynosić co najmniej 20 cm! Jeśli zastosujesz tylko lekkie opylenie wokół roślin, nie przyniesie to żadnego efektu.

Niemniej jednak, jeśli nie masz wystarczającej ilości skorupek jaj, możesz bezpiecznie wykonać dwa różne rzędy, z których jeden będzie składał się z pokrzywy, a drugi ze skorupy. Możesz utworzyć więcej rzędów, dodając, rząd po rzędzie, musztardę, pieprz, uśpioną kawę, superfosfat itp. To będzie jeszcze bardziej efektywne! Taki pasek, jeśli okaże się na końcu, że ma grubość 30-50 cm, gwarantuje ochronę roślin przed ślimakami. Tam, gdzie produkty są wykładane w celu ochrony, podłoże pod nimi nie powinno być widoczne!

Bardzo wskazane jest również umieszczanie pułapek na ślimaki w rogach grządek, co 30 cm, wbijając miskę w ziemię. Ślimaki uwielbiają alkohol, zwłaszcza piwo, cydr lub sfermentowany sok jabłkowy. Możesz po prostu zerwać gnijące jabłka, posiekać je, dolać wody i pozostawić na słońcu. Po kilku dniach sfermentują, a powstały zacier można wykorzystać jako pułapkę na ślimaki.

Jeśli ślimaki dostały się do piwnicy, tutaj znacznie łatwiej jest sobie z nimi poradzić. Wystarczy potraktować piwnicę mieszaniną 10 litrów wody, w której rozpuszczono 200 g soli kuchennej. Nie zaleca się stosowania tej metody w ogrodzie, gdyż wysokie stężenie soli jest szkodliwe dla roślin!

To też może cię zainteresować: Córka Kasi Kowalskiej czuje się znacznie lepiej po zdrowotnych perturbacjach. Jak teraz wygląda Ola

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Michał Wiśniewski przeżywa trudne chwile. Wciąż nie poradził sobie z tą ogromą stratą. O co chodzi

O tym się mówi: Odszedł Bronisław Cieślak. Ewa Florczak zdradziła, jaki był naprawdę znany aktor