Sama płytka może przetrwać wiele lat, łatwo o nią dbać, prawie nie niszczy się z biegiem czasu, a jeśli dobrze o nią zadbasz, pozostanie jak nowa. Ale fugi dość szybko się brudzą, zwłaszcza jeśli są lekkie.

Najbardziej problematyczne miejsca znajdują się w pobliżu zlewu, wanny, pieca oraz na podłodze.

Istnieje wiele opcji czyszczenia fug. Najwygodniej jest to zrobić szczoteczką do zębów, szczoteczką do ubrań lub gąbką melaminową.

Wymienię najskuteczniejsze sposoby czyszczenia fug między płytkami:

Rozwiązanie na bazie sody. Wsyp sodę (3 łyżki) do wody (500 ml) i zamieszaj. Zwilż fugę roztworem, a następnie wyszoruj szczoteczką do zębów.

Cytrynowy. utnij kawałek i przetrzyj nim fugi. Pozostaw na 15-20 minut, aby sok z cytryny rozluźnił brud i tłuszcz. Następnie wytrzyj gąbką lub pędzelkiem.

Kleik sodowy i ocet. Zmocz stary tłuszcz kleikiem sodowym. Następnie spryskaj octem na wierzchu. Nastąpi reakcja, następnie wytrzyj te miejsca gąbką lub szmatą. Możesz również użyć tej metody, aby nadać połysk swojej płytce.

Wybielacz. Zmocz nią gąbkę i wytrzyj fugi. Wybielacz wybieli je w ciągu kilku minut i dodatkowo zabije grzyby.

Drobny papier ścierny. Zegnij mały kawałek i lekko potrzyj fugę, ale nie dotykaj płytek.

Oczywiście możesz również użyć środków czyszczących kupionych w sklepie.

Po wyczyszczeniu wszystkiego fugi powinny wyschnąć, a następnie musisz skonsolidować swoje wysiłki. Niedawno dowiedziałam się o tym life hacku od znajomej, dzięki której czystość fug zostanie utrzymana na długo. Czystą i suchą już fugę należy pocierać świecą parafinową. Wosk zatka i wypoleruje wszystkie problematyczne obszary. Ta sztuczka pomoże również w przypadku pleśni.

Jeśli chcesz odświeżyć kolor fug, możesz pomalować je markerem olejowym na bazie nitro przed nałożeniem wosku. Można je kupić w zwykłym sklepie z artykułami biurowymi i są dostępne w różnych kolorach.

Jeśli fuga jest już całkowicie zniszczona, ostrożnie usuń specjalną szpatułką, możesz ją kupić w sklepie ze sprzętem. Spróbuj usunąć starą fugę, a następnie nałożyć nową.

To też może cię zainteresować: Córka Kasi Kowalskiej czuje się znacznie lepiej po zdrowotnych perturbacjach. Jak teraz wygląda Ola

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Michał Wiśniewski przeżywa trudne chwile. Wciąż nie poradził sobie z tą ogromą stratą. O co chodzi

O tym się mówi: Odszedł Bronisław Cieślak. Ewa Florczak zdradziła, jaki był naprawdę znany aktor