Jak podaje portal "Interia", dzieki kratkom wentylacyjnym zapewniamy odpowiednią cyrkulację powietrza w naszych domach i mieszkaniach. Umieszczane w kuchniach i łazienkach narażone są na wilgoć, zbieranie się w nich brudu, tłuszczu oraz kurzu, a to idealne siedlisko dla grzybów, pleśni i różnego rodzaju bakterii. Dlatego należy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. Jak zrobić to szybko i skutecznie? Sprawdź te proste patenty!

Czyszczenie kratki wentylacyjnej, to naprawdę ważne!

Rola niepozornej kratki wentylacyjnej w naszych domach i mieszkaniach jest niezwykle ważna. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, oczyszczanie wnętrz naszych domów i mieszkań z kurzu, brudu, dwutlenku węgla i wszelkiego rodzaju alergenów. Znajdziemy je przede wszystkim w kuchni, łazience, a także w kotłowniach i piwnicach.

Jeśli zaniedbamy systematyczne czyszczenie kratek wentylacyjnych, prowadzi do gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniach, co z kolei sprzyja rozwojowi w nich pleśni i grzybów. Ich obecność może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i stan zdrowia. Pojawiać mogą się bóle głowy, podrażninia gardła oraz nawracające infekcje dróg oddechowych.

Kratka wentylacyjna/YouTube @ Bricomarché z pasją
Kratka wentylacyjna/YouTube @ Bricomarché z pasją
Kratka Wentylacyjna/YouTube @Bricomarché z pasją

Czyszczenie plastikowej kratki wentylacyjnej

Przeważnie kratki wentylacyjne wykonane są z plastiku. Wystarczy ją zdjąć ze ściany i wypłukać ciepłą wodą. W ten sposob uda się nam pozbyć wierzchniej warstwy zabrudzeń. Kolejnym krokiem powinno być zanurzenie całej kratki w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Dzięki dodatkowi płynu będziemy w stanie pozbyć się tłustych osadów z kratki.

Do czyszczenia niewielkich otworów w kratce wentylacyjnej warto użyć szczoteczki do zębów, pędzelka lub patyczków higienicznych. Po dokładnym wyczyszczeniu, kratkę wentylacyjną należy przetrzeć suchą szmatką i dokładnie wysuszyć. Po wszystkim motujemy ją we właściwym miejscu.

Czyszczenie kratki wentylacyjnej/YouTube @Cztery kąty Livii
Czyszczenie kratki wentylacyjnej/YouTube @Cztery kąty Livii
Czyszczenie kratki wentylacyjnej/YouTube @Cztery kąty Livii

Czyszczenie metalowej kratki wentylacyjnej

Metalowe kratki wentylacyjne są mniej popularne, choć znacznie łatwiej utrzymać je w czystości. Można ją bez przeszkód myć w zmywarce, można również umyć ją ręcznie. Podobnie, jak miało to miejsce w poprzednim przypadku, namaczamy ją w ciepłej wodzie z płynem do naczyń (lub tabletki do zmywarek) i czyścimy miękką szmatką.

A wy, jakie macie patenty na czyszczenie kratek wentylacyjnych?

To też może cię zainteresować: Pięć świetnych środków do usuwania tłuszczu i brudu z ręczników kuchennych

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Violetta Villas odeszła samotnie, pozostawiając po sobie spory dom. Jego widok budzi dzisiaj żal i oburzenie

O tym się mówi: Odeszła jedna z wokalistek znanego zespołu. Kondolencje płyną z całego świata