Jak podaje portal "Super Express", Przemysław Czarnek mówił o tym, na ile prawdopodobny jest scenariusz powrotu uczniów do szkół w trybie stacjonaranym. Przedstawił również inne możliwości, jakie resort edukacji bierze pod uwagę.

Czy dzieci rozpoczną nowy rok szkolny online?

We wtorek 13 lipca, szef resortu nauki Przemysław Czarnek poinformował, że na tę chwilę najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest powrót dzieci do szkół w trybie stacjonarnym. W rozmowie z dziennikarzami Programu I Polskiego Radia minister podkreślił, że ostateczna decyzja będzie zależała od rozwoju sytuacji epidemicznej i tego, jak silna będzie czwarta fala.

Jeśli czwarta fala dorówna lub przewyższy trzecią falę z jaką mieliśmy do czynienia wiosną, wówczas najbardziej prawdopodobne będzie przejście do nauki w trybie hybrydowym lub zdalnym. Minister zapewnił, że resort przygotuje się na różne możliwości rozwoju sytuacji.

Przemysław Czarnek/ YouTube @Onet
Przemysław Czarnek/ YouTube @Onet
Przemysław Czarnek/YouTube @Onet

W przypadku konieczności wprowadzenia nauczania w trybie hybrydowym, do puli 50 proc. obecnych uczniów mają nie być wliczeni ci uczniowie, którzy przyjęli szczepionkę przeciw Covid-19.

Prognozy ekspertów

Obenie w naszym kraju liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem utrzymuje się na dość niskim poziomie. To jednak nie powinno usypiać naszej czujności, zwłaszcza patrząc na rozwój sytuacji epidemicznej w zachodniej Europie. Notuje się tam wzrost liczby zakażeń, za co odpowiada wariant delta.

Z prognoz ekspertów czwarta fala może pojawić się w naszym kraju już w połowie sierpnia lub na początku września. Modele matematyczne wskazują, że liczba dziennych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 może wówczas wynieść nawet kilkanaście tysięcy (nawet przekraczająca 16 tys.) i kilkaset zgonów dziennie (nawet do ok. 700).

To, jak wielkie rozmiary osiągnie czwarta fala uzależnione jest od tego, jaki będzie próg odporności zbiorowej (ile osób się zaszczepi) i jakie restrykcje zostaną wprowadzone. Niestety na naszą niekorzyść działać będzie również zakaźność wariantu delta, która jest bardzo wysoka.

Myślicie, że sprawdzi się optymistyczny scenariusz powrotu dzieci do szkół?

To też może cię zainteresować: Agata Duda podjęła niezwykłe ważną decyzję. "Nie będę w tym brała udziału"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Czy wariant delta koronawirusa doprowadzi do kolejnego lockdownu? Głos w sprawie zabrał profesor Andrzej Horban

O tym się mówi: Michał Wiśniewski zasiądzie w jury programu "Twoja twarz brzmi znajomo". Czyje miejsce zajmie? Pojawiło się oświadczenie w tej kwestii