Jak podaje portal "O2", w krajach zachodniej Europy coraz więcej państw zmaga się z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, wywołaną przez wariant delta. Rządy przywracają zniesione niedawno restrykcje. Czy ten sam scenariusz czeka nasz kraj? Do kwestii ewentualnego kolejnego lockdownu odniósł się prof. Andrzej Horban, doradca premiera do spraw Covid-19.

Epidemia nadal trwa

Choć lato przyniosło w naszym kraju nieco oddechu od epidemii koronawirusa, nie oznacza, że mamy już ją za sobą. W wielu krajach Europy, a także poza nią, obserwujemy obecnie wzrost liczby zachorowań na Covid-19. Wszystko za sprawą wariantu delta, który charakteryzuje się zwiększoną zakaźnością.

Koronawirus/ YouTube @Copernicus Center for Interdisciplinary Studies
Koronawirus/ YouTube @Copernicus Center for Interdisciplinary Studies
Koronawirus/ YouTube @Copernicus Center for Interdisciplinary Studies

Zmusza to władze wielu państw do ponownego wprowadzenia zniesionych niedawno restrykcji. Niestety podobnego scenariusza możemy spodziewać się w naszym kraju. Jak mówi prof. Horban, jeśli w Polsce liczba zakażeń wzrośnie, tak jak możn to obserwować w Portugalii, gdzie na 100 tys. mieszkańców odnotowuje się 240 zachorowań, trzeba będzie zareagować restrykcjami.

Jednocześnie prof. Horban zapowiedział, że lockdown nie będzie miał raczej charakteru ogólnokrajowego, przynajmniej nie w pierwszym kroku. "(...) będziemy starać się wybierać powiaty, gdzie ten odsetek osób zaszczepionych jest niewielki" - powiedział doradzca premiera w programie "Newsroom WP".

Profesor Andrzej Horban / YouTube:  RMF24
Profesor Andrzej Horban / YouTube: RMF24
Prof. Andrzej Horban/YouTube @Rmf24

Prof. Horban zaznaczył, że lockdown wprowadzany jest nie tylko ze względu na to, aby ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie, ale także po to, aby zapewnić służbie zdrowia płynność działania. Kluczowe przy podejmowaniu decyzji mają być dane o liczbie zakażeń notowane na przełomie sierpnia i września.

Myślicie, że czeka nas kolejny lockdown?

To też może cię zainteresować: Leszek Miller przeżył naprawdę traumatyczne chwile. Były premier postanowił ostrzec wszystkich. Cenna rada polityka na przyszłość

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jaka jest wysokość emerytur polskich duchownych? O takich pieniądzach, jak abp Głódz i inni księża polscy seniorzy mogą tylko pomarzyć

O tym się mówi: IMGW ostrzega. Czeka nas niepokojąca pogoda. Jakie województwa są szczególnie zagrożone