Jak podaje portal "Super Express", sejm zatwierdził projekt ustawy, której zapisy wprowadzają zmiany w systemie społecznym. Jedną z planowanych zmian jest ujednolicenie sposobu obliczenia emerytur dla pracujących seniorów. Niestety będzie on mniej korzystny dla osób pracujących seniorów z poprzedniego systemu. Związki z OPZZ wskazują, że na wprowadzonych zmianach emeryci stracą nawet kilkaset złotych.

Jeden z przeliczników znacznie mniej korzystny

Osoby pobierające w naszym kraju emerytury dzielą się na tych z poprzedniego systemu emerytalnego (sprzed reformy) i na tych z nowego systemu emerytalnego (po reformie przeprowadzonej w 2000 roku). Pracujący seniorzy z poprzedniego systemu mają świadczenie obliczane według starych zasad - obowiązujących w poprzednim systemie.

Pieniądze z ZUS. Źródło: Youtube Jeden z Wielu
Pieniądze z ZUS. Źródło: Youtube Jeden z Wielu
Pieniądze z ZUS/ YouTube @Jeden z wielu

Są one dla nich zdecydowanie bardziej korzystne, bo brana jest przy nich wysokość średnia krajowa. W przypadku świadczeń obliczanych na nowych zasadach przelicznik jest inny i jest nim średnia długość życia. Konsekwencją wyboru takiego przelicznika są niższe nawet o kilkaset złotych świadczenia.

Niektórzy mogą na tym stracić

Sejm zatwierdził niedawno projekt wprowadzający zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych. Jedną z planowanych zmian jest ujednolicenie sposobu obliczania świadczeń dla wszystkich pracujących seniorów, niezależnie od tego, czy są z nowego, czy ze starego systemu. OPZZ alarmuje, że w ustawie pojawił się niekorzystny dla wielu seniorów przelicznik.

Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Wiceszef OPZZ Sebastian Koćwin wskazuje, że jeśli rząd chciał ujednolicić sposób obliczania świadczeń aby był on sprawiedliwy dla wszystkich, powinien zdecydować się na wprowadzenie bardziej korzystnego przelicznika. Projekt znalazł się teraz w Senacie.

Co sądzicie o wprowadzonych zmianach?

To też może cię zainteresować: Najnowsze informacje dla milionów Polaków. Chodzi o kwarantannę i osoby zaszczepione. Również będą się izolować? Rzecznik resortu zdrowia komentuje

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Oliwia Bieniuk ujawniła szczegóły związku jej ojca i całej rodziny z Martyną Gliwińską. Jaki teraz wyglądają ich relacje po bolesnym rozstaniu

O tym się mówi: Monika Richardson znów wyjdzie za mąż? Doniesienia mediów powalają na kolana! Dziennikarka wyznała, że „być może jest skrajnie naiwna”. O co chodzi