Jak podaje portal "Goniec", od środy ruszyły wywiady bezpośrednie prowadzone przez rachmistrzów w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Główny Urząd Statystyczny przypomina o tym, że wzięcie udziału w spisie jest obowiązkowe. Jeśli odówimy wzięcia udziału w spisie, musimy się liczyć z groźbą kary do nawet 5 tys. zł.

Rachmistrz zapuka do naszych drzwi

Narodowy Spis Powszechny rozpoczął się 1 kwietnia bieżącego roku i zakończy się w ostatnim dniu września. Spisać można było się za pośrednictwem specjalnie stworzonej w tym celu platfory internetowej lub poprzez kontakt telefoniczny z rachmistrzami. W związku z epidemią koronawirusa do tej pory rachmistrzowie nie pojawiali się w domach Polaków.

Na szczęście liczba nowych przypadków drastycznie spadła, przez co w teren mogli ruszyć rachmistrzowie. Urzędnicy będą docierali do tych osób, które nie skorzystały z możliwości dokonania samospisu drogą telefoniczną lub interenetową. GUS przypomina, że udział w spisie jest obowiązkowy.

Spis powszechny/ YouTube @TV Głubczyce
Spis powszechny/ YouTube @TV Głubczyce
Spis powszechny/YouTube @TV głubczyce

Za odmówienie wzięcia udziału w spisie może zostać na nas nałożona kara finansowa w wysokości nawet 5 tys. zł. Karą grozi również podawanie w formularzu fałszywych danych - w tym przypadku grozi nam kara ograniczenia wolności, a także jej pozbawienia do lat 2.

Nie daj się oszukać

Każdy rachmistrz prowadzący spis powinien posiadać przy sobie identyfikator z imieniem i nazwiskiem, zdjęciem, indywidualnym numerem i hologramem oraz logo wojewódzkiego biura spisowego. Ponad to powinien się na nim znaleźć podpis osoby uprawnionej do jego wystawienia oraz okres ważności.

Tożsamość rachmistrza możemy również potwierdzić za pośrednictwem specjalnej aplikacji dostępnej na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl bądź dzwoniąc na infolinię pod numer 22 279 99 99. O pomoc można poprosić także funkcjonariuszy policji.

Wzięliście już udział w spisie powszechnym?

To też może cię zainteresować: Wielu Polaków otrzyma dziś ważną wiadomość SMS. Nie należy bagatelizować jej treści. Czego będzie dotyczyła

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Krzysztof Krawczyk Junior zachował się bardzo niestosownie? Internauci nie zostawili na mężczyźnie suchej nitki

O tym się mówi: A jednak, to jeszcze nie koniec pandemii koronawirusa? W Polsce rozpowszechnia się już wariant Delta. Ekspert mówi co może nam grozić