Jak podaje portal "Goniec", lekarze alarmują - do szpitala trafia coraz więcej osób po kontakcie z niebezpiecznymi dla naszego zdrowia i życia roślinami. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zagrożeniem dla nas są m.in. konwalia, wilcze jagody, śnieguliczka i wiele innych popularnie występujących roślin.

Za brak ostrożności lub nieuwagę możemy zapłacić życiem

Doktor Barbara Kunsdorf-Bochnia pracująca na co dzień w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, zwróciła się do wszystkim z bardzo ważnym apelem. Lekarka wskazuje, że w jej placówce w ostatnim czasie odnotowano już kilka przypadków zatrucia roślinami. W ciągu roku leczonych z tego powodu jest tu nawet kilkadziesiąt osób - a to tyko jeden szpital.

Na jakie rośliny trzeba uważać? Są to przede wszystkim konwalia, cis oraz śnieguliczka. Występują dość powszechnie, a wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że są niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia. Szczególnie narażone na zatrucie nimi są małe dzieci, które bezwiednie wkładają wszystko do ust.

W popularnych konwaliach znajdują się glikozydy, których spożycie wywołuje problemy ze strony układu pokarmowego, a także krwionośnego. U dzieci mogą prowadzić do poważnych zaburzeń w pracy serca, a w niektórych przypadkach również do śmierci. Niebezpieczeństwo stwarza nie tylko zjedzenie części rośliny, ale także wypicie wody, w której wcześniej stały świeżo ścięte kwiaty.

Konwalia/YouTube @Aktualności 360
Konwalia/YouTube @Aktualności 360
Konwalia/YouTube @Aktualności 360

Pokrzyk Wilcza Jagoda należy do tych roślin, które kuszą dzieci. Ich owoce wyglądają jak zwykłe jagody. Zdarza się, że dzieci pewne, że to ich przysmak zjadają w czasie leśnego spaceru właśnie te niebezpieczne owoce. Po zjedzeniu kilku owoców może dojść do wystąpienia omamów. Może dojść również do utraty przytomności i zapadnięcia w śpiączkę.

Pokrzyk Wilcza Jagoda/YouTube @Inez MJ
Pokrzyk Wilcza Jagoda/YouTube @Inez MJ
Pokrzyk Wilcza Jagoda/YouTube @Inez MJ

Kolorowe kuleczki cisu i śnieguliczki to kolejna przyczyna zatruć u dzieci. Niestety ich spożycie może mieć bardzo przykre konsekwencje - najgorszą z nich jest porażenie ośrodkowego układu nerwowego.

Cis pospolity/YouTube @Onet
Cis pospolity/YouTube @Onet
Cis pospolity/YouTube @Onet

Wiedzieliście, że te rośliny są niebezpieczne?

To też może cię zainteresować: Błyskotliwy trick do wykorzystania podczas porządków w kuchni. Dzięki temu można uniknąć wilgoci i pęknięć. Na czym polega

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Królowa Elżbieta II uczciła 100. urodziny księcia Filipa. Przygotowała wyjątkowy prezent dla ukochanego męża

O tym się mówi: Kate i William zdobyli się na wyjątkowy gest z okazji 100 urodzin księcia Filipa. O czym mowa