Jak przypomina portal "Goniec, w najbliższy czwartek 3 czerwca będziemy obchodzić święto Bożego Ciała. Biskupi wydali oficjalne wytyczne dotyczące organizacji tradycyjnych procesji. W zdecydowanej większości polskich diecezji będą odbywały się one w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła.

Boże Ciało w cieniu epidemii koronawirusa

Choć polskie władze decydują się na coraz poważniejsze luzowanie obostrzeń, wciąż musimy liczyć się z wieloma ograniczeniami sanitarnymi. Wielu wiernych zastanawia się, jak wpłyną one na obchodzone już w najbliższy czwartek Boże Ciało? Pojawiły się już oficjalne wytyczne w tej sprawie, choć poszczególne diecezje mają dużą swobodę w ustalaniu szczgółów.

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko praskiej, ksiądz Jacek Grzybowski wskazuje, że parafie w różnych miastach, które do tej pory organizowały wspólne procesje, będą teraz musiały to zrobić samodzielnie. Podobną decyzję podjął biskup diecezji elbląskiej.

Procesja Bożego Ciała/YouTube @Zdzisław Kociołek
Procesja Bożego Ciała/YouTube @Zdzisław Kociołek
Procesja Bożego Ciała/YouTube @Zdzisław Kociołek

Diecezja kaliska wzywa do nie rezygnowania z tradycyjnych procesji, choć przy ich przygotowywaniu należy pamiętać o zachowaniu wciąż obowiązujących zasad reżimu sanitarnego. W miarę możliwości zaleca się odprawianie mszy świętych i procesji na zewnątrz kościoła, gdzie ryzyko transmisji wirusa jest mniejsze niż w zamkniętych pomieszczeniach.

Z powodu epidemii koronawirusa w tym roku nie będzie miała miejsca centralna procesja Bożego Ciała w stolicy. Tradycyjna procesja w Częstochowie także będzie odbywała się w obrębie przykościelnego placu.

Procesja Boże Ciało/YouTube @ Smartlink Poznań
Procesja Boże Ciało/YouTube @ Smartlink Poznań
Procesja Bożego Ciała/YouTube @Smartlink Poznań

W zdecydowanej większości diecezji w naszym kraju procesje się odbędą, choć będą się one ograniczały do terenu wokół świątyni, a wierni będą musieli pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego (co najmniej 1,5 m odległości od innych) na świeżym powietrzu, a gdy to jest niemożliwe o obowiązkowym zakrywaniu nosa i ust.

Co sądzicie o wprowadzonych zasadach tegorocznych procesji Bożego Ciała? Waszym zdaniem są one wystarczające?

To też może cię zainteresować: 31 maja upływa bardzo ważny dla seniorów termin. Nie zgłoszenie dochodów może skutkować utratą świadczenia. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Fani kina pogrążeni w żałobie. Odszedł znany i lubiany aktor. Kondolencje płyną z całego świata

O tym się mówi: Pewna grupa emerytów otrzyma większe emerytury. Kto skorzysta na nowelizacji ustawy