Jak przypomina portal "Goniec", 31 dzień maja to ostatni termin, w którym osoby, które dorabiają do zasiłku przedemerytalnego mogą złożyć deklarację o osiąganych przychodach. Niewywiązanie się z tego obowiązku może skutkować tym, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych może potrącić pieniądze z wypłacanego świadczenia lub całkowice wstrzymać jego wypłatę.

Ostatnia możliwość złożenia deklaracji

Każda osoba dorabiająca do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego zobligowana jest do powiadomienia ZUS o dodatkowych dochodach, jakie osiągała w okresie od 1 marca 2020 roku do 28 lutego 2021 roku.

Pobieranie wspomnianego zasiłku lub świadczenia daje bowiem możliwość dodatkowej pracy, przy jednoczesnym nałożeniu obowiązku rozliczenia uzsykanych dodatkowo przychodów.

pieniądze / YouTube: Aktualności 360
pieniądze / YouTube: Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Wszystko w związku z obowiązującym limitem przychodów. Ma on bezpośredni wpływ na to, jak wysoką kwotę świadczenia otrzymujemy z ZUS. I tak świadczenie lub zasiłek przedemerytalny wypłacany jest w całości tym osobom, których dodatkowe przychody nie przekraczają 25 proc. średniej krajowej (w ubiegłym roku wynosiła ona 5167,47 zł).

W przypadku osób, których świadczenie przekracza 70 proc. średniej krajowej zasiłek lub świadczenie przedemerytlne zostają wstrzymane.

Nie ma jednego powszechnie obowiązującego wzoru oświadczenia, niemniej jednak wiadomo, co powinno się w nim znaleźć. I tak nie może na deklaracji zabraknąć danych platnika, danych świadczeniobiorcy i numery wypłacanego mu świadczenia, osiągniętych przychodów, pieczątki płatnika składek oraz podpisu osoby upoważnionej do udzielania takich informacji.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Należy wymienić w deklaracji te składniki przychodu, które podlegają oskładkowaniu. Na deklaracji powinna się znaleźć kwota za cały okres, a także z uwzględnieniem kolejnych miesięcy w okresie od marca 2020 do końca lutego 2021.

Złożyliście już tę deklarację?

To też może cię zainteresować: Kate Middleton zdecydowała się na dojrzały krok. Godna naśladowania postawa żony Williama. Internauci nie mogą wyjść z podziwu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kto jest największą inspiracją Małgorzaty Rozenek? Fani nie spodziewali się takiej odpowiedzi. Prezenterka opowiedziała więcej o swojej nowej marce

O tym się mówi: Dawid Podsiadło w zupełnie nowej odsłonie. Fani nie spodziewali się po nim takiego wizerunku. Jak uwielbiany wokalista zmienił swój image