W ostatnich latach Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” pod przewodnictwem Piotra Dudy dążą do wprowadzenia emerytur stażowych.

Oznaczałoby to, że wiek emerytalny został by obniżony dla osób, które osiągnęły odpowiedni staż pracy. W przypadku kobiet miałoby to być 35 lat, a mężczyzn 40 lat.

Związki chcą emerytur stażowych

Jeszcze w początkowych tygodniach tego roku związki przedstawiły prezydentowi swój projekt w tej sprawie jednak Andrzej Duda nie zdecydował się go przesłać dalej pod rozważania Sejmu. Wśród powodów podał konieczność omówienia pomysłu przez radę społeczną.

OPZZ i Solidarność zdecydowały jednak kontynuacje swojego projektu i zbierają obecnie podpisy by złożyć go jako inicjatywę obywatelską. Piotr Duda zapewnił, że planują złożyć ją w Sejmie jeszcze w czerwcu.

Projekt prezydenta

Nad innym projektem w sprawie emerytur stażowych pracuje jednak także prezydent Andrzej Duda, który złożył obietnicę ich wprowadzenia w kampanii wyborczej.

O zaawansowanych przygotowaniach opowiedział ostatnio jego rzecznik Błażej Spychalski. Również ten projekt zostanie wkrótce przesłany do parlamentu. Jeszcze nie wiadomo jednak w jakich kwestiach różnią się obie propozycje.

Prezydent Andrzej Duda / YouTube:  Aktualności 360
Prezydent Andrzej Duda / YouTube: Aktualności 360

Głodowe stawki

Niezależnie od autora projektu, eksperci alarmują, że stawki emerytury stażowej nie będą korzystne.

„Chodzi de facto o obniżenie wieku emerytalnego, co jest niezgodne z polityką rządu, który zachęca do dłuższej pracy. Emerytury stażowe będą poza tym bardzo niskie” – tłumaczy Oskar Sobolewski reprezentujący Instytut Emerytalny.

Co o tym sądzicie?

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niespodziewane zniknięcie Danuty Holeckiej z "Wiadomości" wywołało w sieci ogromne poruszenie. Co się stało z dziennikarką

Jak informował portal „Życie.pl”: Sieć obiegło porażające nagranie z momentu przewiezienia Tomasza M. do aresztu. Padają mocne słowa. Sprawa nie jest jednak tak oczywista

Z życia znanych ludzi informowaliśmy o: Agata Młynarska zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Lekarze w Hiszpanii byli bezradni. Co się dzieje

Zobacz także: Biskup Antoni Długosz zdradza prawdę o relacjach w rodzinie Krzysztofa krawczyka. "Ojciec bez przerwy mu pomagał"