Jak przypomina portal "Fakt", święto Bożego Ciała przypada w tym roku 3 czerwca. Wiele osób zastanawia się czy w tym roku w związku z trwającą epidemią koronawirusa będą odbywały się tradycyjne precesje?

Obchody Bożego Ciała

W zeszłym roku służby sanitarne zalecały rezygnację z tradycyjnych procesji w dniu Bożego Ciała. Mimo to w wielu kościołach takie procesje jednak się odbyły. W ostatnim czasie wiele wprowadzonych w związku z epidemią obostrzeń uległo znacznemu złagodzeniu, jak choćby zniesienie konieczności zasłaniania nosa i ust na świeżym powietrzu.

Procesja Bożego Ciała/YouTube @Zdzisław Kociołek
Procesja Bożego Ciała/YouTube @Zdzisław Kociołek
Procesja Bożego Ciała/YouTube @Zdzisław Kociołek

Decyzja Głównego Inspektoratu Sanitarnego obowiązująca w Kościołach do 5 czerwca nie ogranicza możliwości organizowania procesji w Boże Ciało, ani nie wprowadza limitów wiernych mogących brać w nich udział. Wszyscy, którzy zdecydują się na uczestnictwo w procesji powinni pamiętać o pewnych zasadach.

Wszyscy wierni biorący udział w procesji powinni pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego - wynosić powinien on co najmniej 1,5 metra. W przypadkach, kiedy nie ma możliwości jego zachowania konieczne jest zakrycie nosa i ust maseczką.

Tegoroczne procesje Bożego Ciała odbędą się między innymi w Krakowie i w Łowiczu. Z tradycyjnych wędrówek do czterech ołtarzy zrezygnowano m.in. we Wrocławiu. Ksiądz Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławkiej poinformował, że podjęto decyzję o rezygnacji z organizacji centralnych uroczystości Bożego Ciała i miejskiej procesji.

Procesja Boże Ciało/YouTube @ Smartlink Poznań
Procesja Boże Ciało/YouTube @ Smartlink Poznań
Procesja Boże Ciało/YouTube @ Smartlink Poznań

Ksiądz Kowalski dodał również, że decyzja o parafialnych procesjach pozostawiono proboszczom, przypominając o konieczności zachowania obowiązujących zasad reżimu sanitarnego i zapewnienia bezpieczeństwa wiernym.

A jak jest w waszej parafii?

To też może cię zainteresować: Nowe informacje w sprawie zaginionego 11-latka z Katowic. Funkcjonariusze policji zatrzymali podejrzanego

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Rafał Trzaskowski wciąż boryka się z problemami zdrowotnymi. Na co uskarża się polityk

O tym się mówi: Ważna wiadomość dla seniorów. Czy czeka nas poważna waloryzacja emerytur i co z czternastką