Niebawem każdy Polak będzie miał zagwarantowaną wyższą emeryturę. W czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych, kolejny raz zwaloryzuje pieniądze uzbierane przez Polaków na kontach i subkontach.

Co czeka emerytów w Nowym Ładzie

W tym roku, będzie to trochę ponad 5 procent. Dla tych, którzy mają uzbieranych 450 tys. zł oznacza to wzrost kapitału o ponad 24 tys. zł. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, co roku dokonuje waloryzacji podwyższając kapitał, który zbieramy pracując i opłacając podatki.

Mówiąc prościej: uzbierane przez nas pieniądze w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych miałyby procentować, na podobieństwo bankowej lokaty. W 2021 roku, opierajóąc się na danych z roku 2020 wyliczono, że przypadnie 5,41 procent dla kont, 5,23 procent dla subkont.

Żaden bank nie ma w ofercie tak atrakcyjnego oprocentowania swoich lokat – zaznacza Iwona Kowalska-Matis, rzecznik ZUS na Dolnym Śląsku. – Coroczna waloryzacja jest bardzo ważna bo zapisane środki są podstawą do obliczenia wysokości przyszłej emerytury – podkreśla.

Przyjęte wcześniej na rok 2021 wskaźniki waloryzacji kont oraz subkont miały być niższe, niż te z poprzednich lat.

Nie są to jedyne informacje dotyczące emerytów. W kwietniu uprawnieni do świadczeń emerytalnych mieli zagwarantowane po 1022,30 zł dodatku stałego, czylitrzynastą emeryturę, co dla wielu stanowiło znaczny ratunek budżetu domowego. W listopadzie, wielu seniorów miałaby otrzymać kolejny dodatek w postaci czternastki. Seniorzy mający najniższe świadczenia emerytalne mieliby otrzymać całą kwotę, czyli 1022,30 zł. W przypadku emerytury wyższej, niż 2416 zł netto (2,9 tys. brutto), a niższą od 3438 zł, wówczas czternastka miałaby być zmniejszona w oparciu o zasadę „złotówka za złotówkę”. Osoby ze świadczeniami powyżej 3438 zł nie otrzymają czternastej emerytury, gdyż ma ona z założenia wspierać najuboższych.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Gwiazda "Zaklinaczki duchów" znowu w ciąży? Informacja na mediach społecznościowych nie pozostawia wątpliwości

Zerknij: Katarzyna Dowbor o odejściu z TVP. Zaskakujące kulisy zmiany pracy przez dziennikarkę. Co wydarzyło się w stacji