Jak podaje portal "Goniec", ceny pogrzebów w naszym kraju potrafią poważnie nadwyrężyć domowy budżet. Z wyliczeń ekspertów wynika, że średni koszt pochówku w Polsce to koszt około 4 tysięcy złotych. Większość z nas wydaje jednak na ten cel znacznie więcej.

Ceny pochówku w Polsce

Określenie wydatków na pogrzeb nie jest zadaniem łatwym ze względu na duże zróżnicowanie cen. Wartość pogrzebu uzależniona jest między innymi od wyboru trumny, która może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Niestety prędzej czy później każdy z nas będzie musiał zmierzyć się z koniecznością zorganizowania pogrzebu.

Na cenę pochówku wpłynie również to, czy uroczystość pogrzebowa będzie miała charakter religijny czy też świecki. Zazwyczaj tańsze są te drugie ze względu na brak konieczności opłacenia księdza - w niektórych parafiach to koszt nawet tysiąca złotych.

Ostatnie pożegnanie/YouTube @Wiadomości
Ostatnie pożegnanie/YouTube @Wiadomości
Ostatnie pożegnanie/YouTube @Wiadomości

Statystyki są nieubłagane, w 2020 roku umierało średnio o 2 tys. osób więcej osób niż miało to miejsce w latach poprzednich, do czego w znacznej mierze przyczyniła się epidemia koronawirusa i znaczne przeciążenie systemu ochrony zdrowia.

Pogrzeb - formalności i ceny

Jak wygląda załatwianie formalności? Po uzyskaniu aktu zgonu należy udać się do wybranego zakładu pogrzebowego, gdzie specialiści wyliczą koszt pochówku. Z wyliczeń ekspertów wynika, że średni koszt pogrzebu to koszt 4 tysięcy złotych.

Od 300 do 400 złotych kosztuje przygotowanie ciała zmarłego. Jeśli zdecydujemy się na kremację, musimy liczyć się z kwotą od 700 do nawet 1000 zł. Przewiezienie ciała w trumnie na cmentarz, złożenie go w grobie i zakopanie to koszt 1,5 do 2 tysięcy złotych. Koszt trumny to średnio 750 zł, choć znajdziemy modele za 5 tys. zł.

Ostatnie pożegnanie/YouTube @Tomasz Paciorek
Ostatnie pożegnanie/YouTube @Tomasz Paciorek
Ostatnie pożegnanie/YouTube @Tomasz Paciorek

Kolejny wydatek to wykupienie miejsca na cmentarzu. Grób ziemny wiążę się z koniecznością zapłaty do 1,1 tys. zł na okres 20 lat. W przypadku grobowca opłata wynosi nawet 6 tysięcy złotych na okres pół wieku.

Jak oceniacie te ceny?

To też może cię zainteresować: Pomnik św. pamięci Lecha Kaczyńskiego został zniszczony. Co się stało? Policja poszukuje wandali

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Mężczyzna na cmentarzu zobaczył dziewczynę w sukni ślubnej, a kiedy dowiedział się prawdy, zamarł ze strachem w oczach

O tym się mówi: Rząd szykuje rewolucje w emeryturach. Czego mogą spodziewać się polscy seniorzy