Jak przekazuje portal "Goniec", posłowie znowelizowali przepisy prawa energetycznego. Jednym z podstawowych założeń zmian jest stworzenie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii. Ma on umożliwić dokładne gromadzenie danych. Co to oznacza dla milionów Polaków?
Znowelizowano prawo eneregetyczne
W czwartek 15 kwietnia Sejm znowelizował przepisy prawa energetycznego. Za zmianami zagłosowało 433 posłów, przeciwko nim 3. W nowych regulacjach znalazł się zapis o stworzeniu Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii. Uwzględniono w nim również harmonogram prac związanych z zainstalowaniem tzw. inteligentnych liczników.
W przypadku nowych liczników, umożliwią one zdalne odczytanie danych. Ich montażem mają zajmować się operatorzy systemu dystrybucyjngo. Wymiana liczników będzie procesem długofalowym. Do 2023 inteligentne liczniki znajdą się u co najmniej 15 proc. odbiorców, do 2025 roku 35 proc., a do 2028 roku około 80 proc.
W założeniach mają one pobierać dane co kwadrans. Będą one dotyczyły mocy, parametrów jakościowych oraz ewentualnie innych elementów, które mają zostać doprecyzowane w innym dokumencie.
Zmiany dotknęły również kwestie magazynów energii elektrycznej. W znowelizowanych przepisach ujednolicono definicje magazynów. Określono, że magazyny do 10 MW nie będą już musiały posiadać koncesji. Te powyżej 50 MW będą musiały zostać wpisane do wykazu magazynów danego operatora.
Dokonane zmiany wnoszą do polskiego porządku prawnego regulacji unijnych odnoszące się do zdolności przesyłowych na rynku energii oraz m.in. definicję użytkownika tego rynku - będzie nim mógł zostać każdy odbiorca, bez względu na to, czy posiada on osobowość prawną, czy też nie.
Co sądzicie o wprowadzonych zmianach?
To też może cię zainteresować: Beata Szydło znalazła się w bardzo trudnym położeniu. Nie spodziewała się takiego obrotu spraw. Co się stało
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:Zaskakujące patenty na wykorzystanie skorupek jajek. Już nigdy ich nie wyrzucisz do śmieci