Wszystkie wątpliwości zostały rozwiane. Polacy czekali na tem moment od początku pandemii koronawirusa.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, podczas briefingu przekazał Polakom, że Ministerstwo podjęło ważną decyzję, na którą obywatele czekali już kilka miesięcy.

Podjęto jedną z najważniejszych decyzji

Podczas spotkania rzecznika Ministerstwa Zdrowia, Wojciecha Andrusiewicza, z dziennikarzami padło pytanie o to, czy Polska planuje zakupić szczepionkę na koronawirusa, gdy będzie istniała taka możliwość. W odpowiedzi na pytanie rzecznik zapewnił, że zostanie ona kupiona. Dodał także, że już nawet podpisano umowę na zakup szczepionek.

Przypomnę, że Komisja Europejska zawarła pierwszą umowę, faktycznie z koncernem brytyjsko-szwedzkim na dostawy tej szczepionki. Ona jest w tej chwili na etapie badań klinicznych. Chwilowo te badania w zakresie tej jednej szczepionki zostały wstrzymane z uwagi na schorzenie jednego z pacjentów. Teraz jest identyfikacja, czy to schorzenie ma związek z zaszczepieniem na COVID-19, czy nie. Ale już są deklaracje, że te badania będą kontynuowane. Są też wypowiedzi ekspertów, że ten koncern jest najbardziej zaawansowany w tworzeniu nowej szczepionki – dodał Wojciech Andrusiewicz.

Wojciech Andrusiewicz, screen Google

Wiadomo, że Unia Europejska wydzieliła 300 milionów szczepionek, które zostaną rozdzielone w krajach członkowskich Unii proporcjonalnie do liczby ludności. Wojciech Andrusiewicz dodał także, że każdy z krajów będzie miał możliwość dokupienia szczepionek, jeśli pojawi się taka potrzeba. Oprócz tego, Polska wchodzi do liczby państw, które uczestniczą w zakupie szczepionek.

Więc nasz wpływ na negocjacje i zakup szczepionki jest bardzo duży. Na pewno szczepionka będzie dostosowana do skali populacji, ale już dziś widzimy, że nie wszyscy deklarują chęć zaszczepienia. My do tego namawiamy – dodaje rzecznik.

Jak informował portal „Życie.pl”: Polacy mogą otrzymać ponad 30 tysięcy złotych. Czas na złożenie wniosku mija z końcem września

Przypomnij sobie: Łukasz Szumowski poinforował, na co mamy się spodziewać jesienią 2020 roku

Portal „Życie.pl” pisał również: Podatek na psa. Ile zapłacą właściciele za posiadanie czworonogów