Jak podaje portal "Fakt", w kwietniu seniorzy mogą liczyć na dodatkowy zatrzyk gotówki. Wszystko za sprawą trzynastej emerytury. Jak się okazuje nie wszyscy emeryci będą mieli okazuję cieszyć się pieniędzmi. W przepisach roi się bowiem od haczyków.

Trzynastki już niebawem trafią na konta

Przypomnijmy trzynastki wypłacane są emerytom i rencistom automatycznie, co oznacza, że nie trzeba składać żadnych wniosków. ZUS, KRUS i zakłady emerytalne same naliczą je do świadczenia wypłacanego w kwietniu. Trzynatą emeryturę otrzyma każdy, kto ma prawo do emerytury lub renty na dzień 31 marca 2021 roku.

Trzynastka nie trafi jednak do wszytkich. Nie otrzymają ją seniorzy, którzy osiągnęli wiek emerytalny, jeśli nie złożyli oni wniosku o emeryturę przed wspomnianą datą lub w dalszym ciągu nie rozwiązali umowy z pracodawcą. Prawa do pobierania trzynastki nie mają również osoby, którym ZUS zawiesił wypłatę renty lub wcześniejszej emerytury, po tym jak przekroczyły obowiązujący podczas dorabiania limit.

Pieniądze/ YouTube @Telewizja Narew
Pieniądze/ YouTube @Telewizja Narew
Pieniądze/ YouTube @Telewizja Narew

Trzynastki nie dostaną również te osoby, które przebywają na rencie z tytułu niezdolności do pracy i mają ją przynaną do 31 marca 2021 roku. W ich przypadku trzynastka może być wypłacona z opóźnieniem po przyznaniu jej na kolejny okres.

Trzynastka w niepewnej kwocie

Wszyscy, którzy uprawnieni są do trzynastki, otrzymają ją w jednej wysokości. W tym roku wynosi ona 1022,23 zł. Jednak i od tej zasady są wyjątki. Mowa o rencie rodzinnej. Jeśli do jej pobierania uprawnione są dwie lub więcej osób, wówczas trzynaste świadczenie zostanie podzielone po równo pomiędzy wszystkich.

Pieniądze/Pixabay
Pieniądze/Pixabay
Pieniądze/ Pixabay

Wszystko w związku z faktem, że przyjęto zasadę, że na jedno świadczenie przypada tylko jedna trzynastka.

Jak oceniacie takie rozwiązania?

To też może cię zainteresować: Wiadomo już, kiedy rodzice przestaną otrzymywać dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Podano dokładną datę. W jaki sposób będzie wypłacane świadczenie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ważny komunikat do lubelskich wiernych. Mogli mieć kontakt z chorymi duchownymi. Konieczny będzie telefon do sanepidu

O tym się mówi: Lekarze wydali ważne oświadczenie. Padły mocne zarzuty. Co się stało